Produkty

Recenze a hodnocení produktů

BBE Sound - Sonic Stomp

Sonic Stomp

BBE Sound - Sonic Stomp

Sonic Maximizer
Distributor pro ČR: Audiotek

Průměrné hodnocení uživatelů:

Celkové hodnocení:
10/10 (Počet: 4)
Ovládání:
10/10 (Počet: 4)
Spolehlivost:
10/10 (Počet: 4)
Zvuk:
10/10 (Počet: 4)
Vzhled:
10/10 (Počet: 3)
Cena:
10/10 (Počet: 4)

Recenze:

BBE Sonic Stomp – exciter, enhacer nebo ekvalizér ?

BBE Sonic Stomp – exciter, enhacer nebo ekvalizér ?

21.5.2010 - Kategorie: Efekty
Sonic Maximizer patří do zvláštní kategorie (nejen kytarových) efektů. Jeho úkolem není ani zkreslení, ani modulace ani dozvuk. Zjednodušeně : maximizér pracuje s dynamikou a s frekvencemi. Obecně se dá říct, že původní signál zvýrazní a pocitově především „oživí“.

Koncepce

Popis funkce tohoto zařízení jsem si půjčil od českého dovozce, který jej charakterizuje takto :

Sonic Maximizer je kombinací enhanceru, exciteru a ekvalizéru, se signálem však pracuje zcela unikátním způsobem. Základem je fázový posun jednotlivých frekvenčních pásem, zejména basových a středových frekvencí. Ten zajišťuje neutralizaci fázového zkreslení reproduktorů, které je typické pro všechny reprosoustavy a negativně se podepisuje na věrnosti zvuku. Výškovým frekvencím je upravena dynamika v závislosti na nastavení a povaze signálu – dle potřeby jde o kompresi či expanzi. 
Sonic Maximizer lze užít jak na jednotlivé stopy, tak i na celý mix. Výsledkem takto upraveného zvuku je mnohem přirozenější podání všech frekvencí, vyšší dynamičnost a údernost, čitelnější a průzračnější zvuk, lepší separace nástrojů v rámci mixu a celkově konkrétnější a srozumitelnější přednes nejen při koncertních hlasitostech, ale i při tiché reprodukci. 


Pokud máte zájem o další informace, doporučuji stránky samotného výrobce.
Již ze samotného textu plyne, že technologie Sonic Maximizeru má širší uplatnění. Firma BBE jej doporučuje hned k několika procesům používaným při práci s audiem například při masteringu, nahrávání apod. Jednou z možných oblastí použití je však i kombinace s konkrétním nástrojem (kytarou, keyboardem) a to jak při koncertním hraní, tak při zkoušení apod.

BBE nabízí hned několik typů Sonic Maximizerů, mezi nimiž najdeme také rackový modul „482i“, ze kterého je odvozená podlahová krabička Sonic Stomp.Právě ta se mi dostala do rukou k recenzi. Tato stompboxová verze se od rackové liší mj. tím, že racková varianta je dvoukanálová.

Vzhled a provedení

Provedení krabičky je krásně přímočaré a nekomplikované. Kovový odlitek v červené barvě se spodní stranou, která se dá odšroubovat. K tomu ale není důvod, protože kromě protiskluzové podložky je na spodní straně pěkně vyřešený přístup k devitivoltové baterii. Ovládání je v podstatě tvořeno pouze dvěma potenciometry (LO Contour a Process). Nechybí samozřejmě klasické 6,3 mm jacky pro vstup a výstup signálu a také heavy-duty přepínač. Napájet lze kromě zmíněné 9V baterie taky adaptérem. Indikace zapnutí efektu je řešena vysoce svítivou modro diodou.

Sonic Stomp

Zvuk

Sonic Stompa jsem postupně testoval na třech kytarách a čtyřech zesilovačích (solid state, lampa, lampa class A, hybrid) a výsledky byly v zásadě podobné.
Testování jsem začal na nezkresleném zvuku. Zde mělo použítí Sonic Stompa vliv, který byl patrný okamžitě - doslova po „hrábnutí do strun“.
Začal jsem testovat se stratem a hraním přes jeho singly. Takový zvuk už je sám o sobě cinkavý, ale ve spojení se Sonic Stompem je ještě zvonivější. Razantní úder do tlustého éčka je „zvuk zvonu“ jak vyšitý. I další jednotlivě hrané tóny získávají zmíněný charakter. Jsou silnější, výraznější, objemnější, mají perkusivní nádech a trojice tenčích strun v sólech získává větší dravost.
To vše se samozřejmě projevovalo také u hraní akordů. Stačí zahrát power akord a hned je vidět, jakou má oproti původnímu signálu mohutnost. Když pak zahrajete celý akord přes všechny struny vzniká plnější zvuk a vyšší harmonické jsou znatelnější.
Pěkný efekt lze pozorovat taky při tlumení strun. Zvuk je perkusivní, kovový a pěkně zřetelný. Jednotlivé údery lze krásně rozeznat i při “rychlejší kadenci“. Na své si tak mohou přijít kytaristi, kteří s kytarou zkoušejí některé basové kousky jako je třeba slap anebo taping na basových strunách. I zde je jednoznačně vidět (slyšet) vliv Sonic Maximizeru.
Při přepnutí na humbuckery, které samy o sobě mají rockovější projev, Sonic stomp opět celý zvuk pozvedne. Zmohutní, vytáhne některé frekvence (ty vyšší) a dodá hraní větší odpich.

Zkreslený zvuk

Čistý zvuk máme za sebou, ale co vlastně umí Sonic Stomp provést třeba s nějakým ultra-zkreslením ? Tady se nabízí otázka, co sami kytaristé v takovém případě vlastně čekají. Zkoušel jsem na svém lampáči i tranzistorovém zesilovači nastavit maximální možné zkreslení a pomocí Sonic Stompu jsem pořád ještě dosáhl toho, že efekt ve zvuku uměl vytáhnout některé frekvence. Nicméně v tu chvíli už mi připoměl spíše ekvalizér, který tam ty frekvence uměl přidat nebo odebrat.
Mnohem zajímavěji zněl ale Sonic Stomp s malým (celolampovým class A) aparátem Blackheart. Ten jsem vytavil na hranici crunche a leadu. Zvuk sám o sobě byl skvělý, ale Sonic Stomp ho posunul ještě dál. Přibyla krásná řevnivost, mohutnost, dravost, zpěvnost a to v beglajtech i sólech... Dynamika hraní se projevovala tak, že jsem byl maximálně spokojen.

Ovládání

Sonic Stomp má dva ovladače. Contour upravuje frekvenci to tak, že pokud otočíte potenciometrem doleva, zvuk je spíše ostřejší. Pokud naopak otáčíte směrem doprava, zvuk mohutné a nabírá na basech. Ještě jasnější je vliv potenciometru Process. Ten vlastně určuje, jak moc bude původní signál maximizérem ovlivněn. Pokud jej stočíte doleva, získáte původní signál.

Závěr

Vždy když jsem přišel k aparátům, abych začal s testováním, zdálo se mi, že všechny moje aparáty mají krásný zvuk, který ani není jak vylepšit. Stačilo, ale zapnout Sonic Stomp a zvuk byl výrazně lepší (zřetelnost, dynamika, barva i objem). Pak už se mi ani nechtělo Sonic Stompa vypínat, protože najednou jako bych zatáhl tónovou clonu, nebo hrál na kytaru se starými strunami, nebo prostě odstranil ekvalizérem některé složky zvuku, který byl najednou nějaký plytký a nezajímavý.
V tuto chvíli reálně o koupi Sonic Stompu uvažuju a za sebe musím říct, že minimálně při hraní čistého nezkresleného zvuku, bych asi vždy nechal Sonic Stompa zapnutého. A nebál bych se toho ani u nakopnutého zvuku. Jediné s čím bych tenhle efekt nekombinoval je higain. Zde už je použití Sonic Stompu zbytečné, aspoň z mého pohledu.

Sonic Stomp k nám dováží firma Audiotek, která efekt k testu rovněž zapůjčila.

Testováno na aparátech Hot Soloist, Roland Cube80, Blackstar BH15H, kabelech Gotham (Audiopro), Bayger switch, ...

Jiří Polášek
Diskuse k článku

Hodnocení produktu:

Celkové hodnocení:
10/10 - Nenápadný efekt, který vypadá, že nic nedělá.
Ovládání:
10/10 - Dva knoby jsou dostačující.
Spolehlivost:
10/10 - mám to 4. rok, a dobrý, i když nevím jak s případnou opravou
Zvuk:
10/10 - Skvělá mašinka
Music Store: http://www.music-store.cz/testy2.asp?ID=417
Výrobce: http://www.bbesound.com/
Vzhled:
Když se dobře vyladí s lampovým aparátem, pak je zvuk průzračný
Cena:
10/10 - Trochu dražší, ale co je dneska zadarmo, že?
Celkové hodnocení:
10/10 - Cena by neměla být předmětem hodnocení výrobku. Vůbec. To se týká prodejce a tady je vlastně zavádějící. Kdo chce špici, na grešli nekouká. V ČR nevím, kde se BBE dá sehnat. Jakási prodejna v Plzni to nabízela za 7000,- (maximizér 482i dokonce za 12000,- !) ale doba dodání byla snad měsíc, tzn. že to ani neměli na skladě, jen by to na objednávku dovezli. Budete li mít náhodou cestu do USA, tak tam to výjde asi nejlevněji...
Ovládání:
10/10 - Bytelná kovová krabka, za normálních okolností nerozbytná.
Spolehlivost:
10/10 - krabka je červená a dioda jasně svítí.
Zvuk:
10/10 - Skvělá práce boys z USA. Ale pozor: Analog, ...pouze k lampovým aparátům. Tranzistoru je to nanic.
Vzhled:
10/10 - Dodá lampám to, co po nich chceme. Vyžene zvuk do stratosféry a hudbu udělá šťavnatou až na hranici skutečnosti. Kdo byl na koncertě Pink Floyd nebo Rogera Waterse, ví o čem mluvím.
Cena:
10/10 - Systém "nastav a zapomeň". To mám na amících rád, tu jejich přímočarost vedoucí k dobrému výsledku.
Celkové hodnocení:
10/10 - Jedna z nejlpozoruhodnějších krabiček.
Ovládání:
10/10 - Jednodušší už to být nemůže.
Spolehlivost:
10/10 - BBE je velmi výrobce soustředící se na kvalitu svých produktů. Zatím jsem nezaznamenal žádné problémy.
Zvuk:
10/10 - Velmi dobře poznám, kdy mám Sonic zapnutý a kdy ne :-)
Vzhled:
10/10 - Designově jednoduché, ale pěkné..
Cena:
10/10 - http://www.audiotek.cz/product-39665-bbe-sonic-stomp - Cena mi připadá více než příznivá za tak blahodárný účinek. Navíc je mají skladem. V ČR a SR to dodává jen Audiotek.
Celkové hodnocení:
10/10 - Lampový rozjasňovač.
Ovládání:
10/10 - Jednoduché. Nastavuje se ušima.
Spolehlivost:
10/10 - No problem. Furt jede. Modrá dioda šajnuje.
Zvuk:
10/10 - Perfektní zvuk. Co dodat?
Vzhled:
10/10 - Malý, roztomilý
Cena:
10/10 - Drahý, ale stálo to za to. Koupeno ve Švýcarsku v únoru 2008, cena 7500 Kč. U nás asi nesehnatelný v krámu.