Produkty

Recenze a hodnocení produktů

Electro-Harmonix - Big Muff Pi

Big Muff Pi

Electro-Harmonix - Big Muff Pi

distortion

Průměrné hodnocení uživatelů:

Celkové hodnocení:
8.2/10 (Počet: 9)
Ovládání:
9/10 (Počet: 8)
Spolehlivost:
9.6/10 (Počet: 8)
Zvuk:
8.3/10 (Počet: 8)
Vzhled:
8/10 (Počet: 8)
Cena:
8.6/10 (Počet: 8)

Recenze:

Electro Harmonix Big Muff

Electro Harmonix Big Muff

22.5.2010 - Kategorie: Efekty
Big Muff od firmy Electro Harmonix je legendární zkreslovadlo, jehož různé verze nás provázejí kytarovým světem už od 70. Let minulého století a je možné je najít na pedalboardech takových jmen, jakými jsou třeba David Gilmour, Carlos Santana, Jack White, John Frusciante, nebo třeba metalová stálice Korn. V této recenzi se zaměřím na jeden ze současných modelů, konkrétně základní americký Big Muff Pi.

Zpracování

Jako první člověka udeří do očí velikost krabice, do které jsou součástky uschovány. Big Muff je opravdu BIG. Na leštěné kovové krabici najdeme klasický potisk, spínač, v horní části horní desky jsou umístěny tři potenciometry – Volume, Tone a Sustain – a červená LED. Sustain by se sice dal přejmenovat na gain, ale rozhodně to není tak, že by v nejnižších polohách hrál efekt úplně čistě. Sustain kromě síly zkreslení ovládá celkovou saturaci zvuku. Ovládání je celkově velmi jednoduché a není proto problém začít hledat svůj zvuk hned po vybalení z krabice. Jackové samice jsou umístěny na čelní straně efektu, nikoliv po stranách, jak je tomu zvykem u jiných značek. Tam se také nachází konektor pro adaptér. Ten, bohužel, vyžaduje nestandardní, 3,5mm jack konektor. Naštěstí ale není sebemenší problém napájet efekt 9V baterií.

Zvuk

Je to fuzz? Je to distortion? Ani jedno, ani druhé – je to něco mezi. Efekt je stavěný na silikonové bázi a částečně se blíží zvuku silikonových fuzzů, jako třeba Fuzz Face od firmy Dunlop, zároveň je ale zvuk mohutnější a ne tak „rozbitý“, spíše ve stylu klasického distortion. Tato unikátní kombinace vytváří charakteristický valivý, špinavý zvuk, který je mezi umělci často vyhledávaný. Zajímavé zabarvení tohoto zkreslovadla se projeví hlavně při sólové hře na krkový snímač – osobně jsem nikdy neslyšel jiné zkreslovadlo, které by pak mělo takový zvuk, jaký se line z Big Muffa . A ten sustain! 
Ekvalizace je tvarovaná spíše „do véčka“, tedy se staženými středy, zvuk ale není zbytečně ubzučený a má svou sílu. Ovladačem Tone si sami navolíte, jak ostrý zvuk má být – a že se dá volit zeširoka! Potenciometry mají velmi široké pole působnosti. Osobně mě nejvíce zaujal zvuk „vše lehce za půlkou“. 
Mohl jsem při testování porovnat jak se silikonovým fuzzem Moon Face (klon Fuzz Face od mistra Hořínka pod hlavičkou Electronic Orange), tak se zkreslením Jekyll&Hyde firmy Visual Sound a Big Muff si skutečně nelze splést ani s jedním z nich. Ani na obsáhlejším pedalboardu se tedy neztratí. Navíc Muff perfektně reaguje na kombinování s dalším zkreslením, není problém si jej nějakým overdrive pedálem přikrmit, či ho bez ostychu pustit do vytaveného lampového zesilovače (tak zní vlastně i nejlépe). Bohužel má efekt i zápory - záporem pro mě osobně je to, že při stažení volume na kytaře se efekt nemá příliš šanci úplně vyčistit, stále zůstane ve zvuku přítomný lehký „crunch“. Někomu to může vadit, někdo to vyhledává – každému, co jeho jest. 

Mínusy:

  • Nestandardní koncovka adaptéru
  • Nepříliš jasná LED
  • Horší dynamika
  • Velikost krabičky

Plusy:

  • Charakteristický zvuk
  • Mohutné, silné zkreslení
  • Pevná konstrukce
  • Jednoduchost ovládání

Shrnutí

Pro někoho může být efekt příliš silný, někomu může vadit fuzzovitá valivost zvuku, mezi těmito skupinami se ale najde nemalé procento kytaristů, které tento efekt potěší svým ojedinělým projevem. Mezi tyto lidi budou jistě patřit rockeři, ať už klasičtějšího ražení, nebo moderního zaměření - zvuk Muffa je skutečně nadčasový. Také různí experimentátoři zajisté tento efekt přijmou za svůj. Electro Harmonix dělají zajímavé efekty, které mají svůj zvuk, ale dokáží promlouvat i k masám – a u tohoto efektu se to povedlo na výbornou.

Testováno na lampových aparátech Laney VC30, Vox AC30 a kytaře Yamaha 302s telecaster
K recenzi zapůjčil : Hudební svět
Honza Čapek
Diskuse k článku

Hodnocení produktu:

Celkové hodnocení:
9/10 -
Ovládání:
10/10 -
Spolehlivost:
10/10 -
Zvuk:
9/10 -
Vzhled:
9/10 -
Cena:
8/10 -
Celkové hodnocení:
9/10 - Výborný efekt pro specifické účely. Určitě bych si rozmyslel, jestli ho kupovat, není moc univerzální. Ale když člověk ví, co chce, a ví, co tento efekt dělá, a tedy ví, že chce tento efekt, musí být naprosto spokojen. A nestojí ani tolik peněz.
Ovládání:
8/10 - Trochu zvláštní. Potenciometr tone, jak už tady padlo, funguje docela zajímavě. Po většinu dráhy se zvuk "zabasovává" a na konci se úplně změní. Nechápu to, ale líbí se mi to:-). "Sustain" znamé u tohoto efektu něco jako gain nebo distortion. Výhoda velký knobů je, že se dá pohodlně ovládat nohou, což mi třeba u efektů Boss docela schází.
Spolehlivost:
10/10 - Za asi tři roky používání jsem neměl jediný problém. Zezačátku jsem ho používal s baterkou, která v něm vydržela neuvěřitelně dlouho (minimálně půl roku pravidelného hraní).
Akorát se mi trochu ohl vrchní krycí plech, který je poměrně slabý, ale to je spíš moje vina, protože jsem s efektem nezacházel úplně pěkně:-).
Zvuk:
9/10 - Krásně měkký fuzzovitý zvuk. Mé nejoblíbenější nastavení je s tonem úplně vlevo. To pak Big Muff produkuje tlustý masivní zvuk, který je třeba na sóla naprosto úžasný. Nejde na to ale hrát PM a podobné věci, poměrně dost se zahlcuje.
Zajímavé je dát před Muff ještě nějaký booster. To se pak jeho zvuk o něco projasní a hraje mnohem konkrétněji. A samozřejmě s kvákadlem tvoří harmonický pár:-).
Vzhled:
10/10 - Vypadá krásně! Velká krabice (ale možná zbytečně), s velkými knoby. V pedalboardu se krásně vyjímá.
Cena:
9/10 - Nový asi 1800,- v roce 2008 (asi).
Celkové hodnocení:
7/10 - HODNOTIM RUSKU VERZIU, BERTE TO NA ZRETEL! AMERICKA JE UPLNE O INOM!
Ovládání:
8/10 - Ziadny manual ktory by vam vysvetlil ze funkcia TONE je omnoho agresivnejsia ako na beznych pedaloch... ale na to pridete sami.
Spolehlivost:
10/10 - Je to tank. Ale kamarat ho prezrel a boli tam tri studene spoje !!!!!!! a kopec nedokonalych... a ziadna ochrana proti prepolovaniu, odpalite ho tak strasne lahko...
Zvuk:
6/10 - Fantasticky zvuk (zalezi od vkusu samozrejme), od fuzzovych vyhladenych sol az po super agresivne power-chordy... ale viete co je nanic? BRUMIIIIIII!!!!!!! strasne brumi... ak nevymenite tranzistory tak vas kazdy zvukar odozenie s puskou v ruke a bude po vas strielat ako budete utekat!
Vzhled:
3/10 - Rusky je: Cierny s zltymi popiskami. Vyzera ako zle nadizajnovany domacky spraveny pedal. Ale to sa u tak lacneho produktu da ocakavat, ze?
Cena:
10/10 - Cena je teraz super.
Celkové hodnocení:
7/10 - kazdy chvali,ale mne ten zvuk vubec nesednul...snad jen po otoceni vsech potaku doprava,ale solo s tim bylo nemyslitelny(nechapu)...
Ovládání:
8/10 -
Spolehlivost:
7/10 -
Zvuk:
5/10 -
Vzhled:
7/10 -
Cena:
8/10 -
Celkové hodnocení:
9/10 - Dost zaujimavy efekt, ze dobru cenu.
Ovládání:
10/10 - Uplne jednoduche. Nieje co riesit.
Spolehlivost:
10/10 - Mal som Big Muffa z 80. rokov a fungoval bez problemov.
Zvuk:
9/10 - Daju s z toho dostat dost zaujimave zvuky. Od ostreho "komara" az po fakt hutny sound. Sum nieje nijak zavratny.
Vzhled:
7/10 - Plechova krabica.
Cena:
9/10 - Cena je podla mna dobra - 2790 Sk.
Celkové hodnocení:
9/10 - Pro mě naprosto jedinečný nezařaditený distortion/fuzz s absolutně specifickým zvukem.Celkově mně neskutečne nadchnul.
Ovládání:
8/10 - Vlemi jednoduchý.Osmičku dávám za výměnu baterky a nevýraznou Ledku jak už bylo uvedeno výše.
Spolehlivost:
10/10 - Mám ho chvíli a šlape bez problémů.
Zvuk:
10/10 - Je neskutečnej!Používám ho jen na hutný riffy a tam svůj účel plní skvělě.Ještě nikdy jsem neměl tak mocnej zvuk jako teď s Big Muffem.
Vzhled:
10/10 - Vintage klasika.Líbí se mně jak je ohromnej.Ostatní pedály vedle něj vypadají jako dětské hračky.
Cena:
9/10 - Nechtělo se mně čekat až se objeví na bazaru tak jsem si ho objednal na e-shopu za super cenu.
Celkové hodnocení:
6/10 - Koupil jsem starej original. Nez jsem ho sehnal, tak jsem si vyrobil na kolene vlastni. Po poslechu originalu z nej pouzil pouze obal na muj Big Muff.
Celkové hodnocení:
9/10 -
Ovládání:
10/10 -
Spolehlivost:
10/10 -
Zvuk:
9/10 -
Vzhled:
8/10 -
Cena:
8/10 -
Celkové hodnocení:
9/10 -
Ovládání:
10/10 -
Spolehlivost:
10/10 -
Zvuk:
9/10 -
Vzhled:
10/10 -
Cena:
8/10 -