Diskuse

Diskuse o hudebních stylech, kapelách, hudebních nástrojích, technice hry, aj.

Téma: Jolana Delta a stržené zavity na tremolu

22.4.2010 19:03 [kuzmith]
Jolana Delta a stržené zavity na tremolu - Kategorie Nástroje > Kytary
Zdarec chlapi...stal se mne pruser jak svina, na sve Jolance jsem ladil oktavy a když jsem vyšrouboval imbus co drži kamen na E strune,tak sel aji se zavitem...bohužel na Ačkove taky dal už jsem to radeji nepokoušel....
Mam ji už asi pet let a doted to bylo v pohode,pravda kytara neni nejnovjejši... je tam tremolo licensed under floyd-rose patents....ale mam zato že kupovat origo floyda v cene okolo 6 tisic je mozna dost zbytecny na tu kajtru a taky asi toliko penizek jen tak neseženu,jetu možnost levne kopie.. od bach nebo fokus....jen jestli to stoji zato,koupit kopiii za 1800 a pak zjistit že stejne jeto mekky a ten zavit se strhne znovu..,takže jestli nekdo řešil podobnou situaci,dejte mi plis vedět...nejlepe na mejla.. dik fšenmm za odpovedi.. r.u.z.a@seznam.cz

Seznam příspěvků:

[0..22 / 22] Strana:  1 | Všechny | Poslední 
Pořadí:   Čas vložení    Uživatel 
24.4.2010 23:54 [feki]
Re:
Měl jsem ten samý problem na Syrinx. Tuším že je dělali s Deltou jako sérii českejch Kramerek. Závity jsem o dimenzi zvětšil, koupil jsem ocelové imbus šrouby a nechal celé pozlatit. Stejně problém byl celkově v Schalleru, nějak stopro nedežel, tak jsem jí prodal. Když jsem zjistil že visí v muzeum Jolana sere mi že jsem tam nevrátil originál hambáč. Na fotce je vše: http://www.jolana.cz/images/04.jpg
http://www.jolana.cz/syrinx/#ai_gallery
29.4.2010 17:33 [kuzmith]
Re:
no ja budu převrtavat zavity a uvidim jestli to bude držet nebo ne.... jinak natu tvou syrinxku uz sem se dival driv na tech jolanackych strankach.... a kdyz ne tak asi casem origo floyda... zkusim uvidim kdyztak zahodim a naseru se. :)
30.4.2010 10:13 [rgx]
Re:
Pokud ty části jsou z měkkého železa, tak by se daly doma zakalit. Stačí nažhavit v kleštích nad plynovým sporákem v plameni do červena (ale ne moc dlouho) a vhodit do plechovky s olejem. Tak uděláš levně a rychle z nejlevnějšího tremola trochu lepší tremolo. Ovšem špičkových kvalit nedosáhneš. Po kalení pravděpodobně dojde ke změně barvy to modročerna, což někdo bere jako plus. Pozor ale na neželezné slitiny tam kalení nemá moc smysl a spíš bys to zničil, každou součástku před kalením prověř!
30.4.2010 12:44 [kremator]
Re: rgx
Jestli jsou části z "měkkého železa", tak zakalit nepůjdou:) Tedy pokud myslíš měkkým železem nízkouhlíkovou ocel.
30.4.2010 13:39 [feki]
Re:
Inbusy jsem si objednával z kalené oceli, pokud je měký a na konci se ti roztemuje už ho nevyndáš.
30.4.2010 15:57 [kuzmith]
Re:
no jakoze sem kdesi cetl ze ty levny tremola za cca okolo 2000 jsou prave z nejakyho mekyho materialu,, nejaka slitina nebo mekky zelezo nebo kdovi co,to asi zalezi na vyrobci... no a prave ze casto se stava ze se ty zavity na kameny stejne strhnou....takze...to nejspis cenu moc nema spis to vidim ze to převtam..20 let to drzelo tak by dalsich 5 mohlo ,anebo aspon rok postaci,a našetřim na floyda a uvidime co ten...udela... kazdopadne to převrtam na 4mm koupim šroubky a uvidme jestli to bude fungovat nebo ne..
1.5.2010 12:03 [kuzmith]
Re: paax
jj nato už sem se dival.....toje dobrej hnus behem takove chvilky se to takhle vymačkat... to me prave ujištuje jeste vic v tom, že ty levny tremola nebrat...ale tady tostoji 5500 a kua v ameru to prodavaj za 3500..kdyz prepocteš love..jenze zase doprava a kdovi co takze by to beztak vyslo na stejne...asi
1.5.2010 12:47 [kuzmith]
Re:
http://www.bachmusik.com/frt-30n-floyd-rose_p1077 jakej ze ten kov na to tremolo je nejlepci?mluvim tedka o tech kopiich..
1.5.2010 15:14 [paax]
Re:
No, je potřeba se na to podívat asi takto
1. Budeš to používat a hrát si s tím, nebo ne? Tím nemyslím nějaké uuééu jednou za 30minut.
2. Není kov jako kov a i dobře udělané levné tremolo může držet!
Já jak si koupil to LTD, tak jsem s tím začal rajbovat a po 5ti minutách z toho začaly lítat špony jako z frézy! Což by nebyl problém, jenže ono to neladilo, když jsem s tím pohnul!
Na druhou stranu tremolo z Cort X6 drželo dobře! A to byl panečku jen takový plíšek! A pak si vyber...
Osobní zkušenost je asi taková, pokud to hodláš používat často, hraješ si s FR, máš rád takové ty VAI fígle atd. tak prostě vytáhni prachy a kup Schaler, Gotoh, FR org., také Ibanez mají dobé FR. Také by nebylo špatné kouknout, jestli v tom obloučku pro šroubek je tvrdokov, nebo to je celé odlitek. To samo o sobě může být také zavádějící, jelikož jsem viděl u kytaráře tremolo rádoby s tvrdokovém, ale bylo to máslo.
Opravdu, můžeš i risknout levnější tremola, ale aby si pak nelitoval, proto vsaď buď na osvědčenou značku, nebo se poraď s kytarářem, který bude vědět které levnější je kvalitní. V obchodech se raději neptej :-).
Osobně mám Schallera a je perfektní, ale zase stojí no :-((.
3.5.2010 9:07 [feki]
Re:
Zbylo mi něco z originálu Schallera než prošel rekonstrukcí: http://www.extraband.cz/feki/schaller01.jpg
Pak jsem to osadil kamenama z floyda, a protože jsem strhl závity dělal jsem nové jak jsem se zmínil na inbusy, takže mě zbyly originál tvrdé upínaví šrouby: http://www.extraband.cz/feki/schaller01.jpg
Pokud má někdo zájem za poštovné zašlu.
3.5.2010 9:35 [rgx]
Re: kremator
Žil jsem v domnění, že při kalení v oleji přiechází ten uhlík z oleje do povrchové vrstvy toho železa. Nebo to tak není?
3.5.2010 12:49 [rain]
Re:kalení
Při kalení (a vůbec tepelném zpracování oceli) se mění krystalická mřížka - tedy struktura materiálu, nic se do něj nepřidává ani neodebírá, viz třeba : http://cs.wikipedia.org/wiki/Kalen%C3%AD a vše lze odborným okem vyčíst z grafu železo- karbid železa: http://cs.wikipedia.org/wiki/Bin%C3%A1rn%C3%AD_diagram_%C5%BEelezo-uhl%C3%ADk nebo: http://referaty-seminarky.cz/rovnovazny-diagram-fe-fe3c/ jsem sice cca 17 let mimo obor, ale snad se od té doby nic nezměnilo :-) jinak pro namáhané součásti jako šrouby, je vhodnější "zušlechťování" nikoliv kalení.
3.5.2010 13:16 [Placka]
Re:
jestli olej nebo voda, to ovlivní hlavně rychlost ochlazování a výslednou strukturu, jak je vidět spíš z z IRA a ARA diagramů (http://jhamernik.sweb.cz/tepelne_zpracovani.htm), než z Fe-Fe3C. Když se povrchová vrstva "sytí" jiným prvkem, tak se tomu říká cementování (uhlík) nebo nitridování (N)
4.5.2010 10:04 [rgx]
Re: placka + rain
Dík za vysvětlení. Změna struktury je mi jasná, to je dáno asi tím tepelným šokem. Jenže já jsem opravdu žil v domnění, že se ten olej na povrchu kovu spálí a předá ze sebe část uhlíku do toho železa. Ale ten hoch ty IRA a ARA diagramy asi studovat nebude. Spíš se tedy vyjádřete k tomu, jestli to kalení měkkých asi-železných částí na levných tremolech k něčemu bude a pokud ano, tak jak zjistí, že má ke kalení vhodný materiál.
4.5.2010 10:07 [rgx]
Re: ještě dodatek
... nebo jestli to má smysl nějak zušlechťovat. Samozřejmě, když vyjdete z jeho finančních možností a zvážíte, že koupil levné tremolo a chce to nějak levně zlepšit. Tak, přátelé strojaři a teď se ukažte.
4.5.2010 11:31 [feki]
Re:
Taky jsem po letech musel nahlédnout do : http://sci.muni.cz/chemsekce/c8870/pdf/Uloha6_Chemtepzprac.pdf
i když jsem z toho dělal zkoušky, nicméně pokud to matroš dovolí asi bych se pustil spíše do povrchového kalení pomocí krevní soli.
Používá se na povrchové vytvrzení oceli. Krevní se sůl rozkládá a uvolňuje uhlík do povrchu oceli, kde vzniká reakce s Fe za vzniku karbidu železa, nebo také zvaný cementit. Je pak tvrdý a křehký, má vysokou povrchovou tvrdost, zatímco vnitřní materiál zůstává houževnatý. Materiál se zahřeje na určitou teplotu ( ??? viz nějaké tabulky) a dá se do nějaké té plechovky s tou solí a celý se zahrne a ponechá do vystydnutí
Sůl jedovatá není, ale reakcí se uvolňuje kyanovodík a to je KILLER!

4.5.2010 15:20 [rain]
Re:
To záleží na možnostech, pokud má někdo známého někde v nástrojárně a pod. tak je to ideální, lze vyrobit cokoliv, bohužel dnes už asi ne za cigára... Mám doma nějaké nesložené tremola od Pořízky co se kdysi v 90. letech vyráběly ve Zbrojovce ve Slavičíně (montovali se i na některé Jolany) a tam jsou u některých typů prokalené jen břity, někde celé základny i šrouby atd. - záleží na sofistikovanosti (a ceně) systému... Jinek obecně bývají imbusáky (zbdyby to chtěl teda tímto nahradit) pevnostní šrouby - tedy z lepšího matroše než obyčejné.
5.5.2010 15:04 [rgx]
Re: strojaři
Výměnu obyčejných šroubů za imbusy beru. Myslím, že to dost pomůže. Ale mně to kalení dílů na temola docela zajímá a furt jsem se nedobral ke konkrétní odpovědi. Dle mého názoru by budoucí "kalič tremola" měl zjistit, jaký je to materiál a předem vyloučit neželezné kovy a slitiny. Taky pochromované díly vyloučit, protože ty se můžou po kalení oloupat (tady mám vlastní zkušenost). A asi bude nutná rozvaha, jaké části kalit vzhledem k tomu, že se do sebe opírají třeba materiály s různou tvrdostí - třeba "břit-jamka" a podobně. Taky je potřeba si uvědomit, že kalený materiál je křehčí - může lehčeji prasknout při nárazu, což ale u tremola při obvyklé manipulaci nepřipadá v úvahu. Já nejsem strojař ani chemik, neznám přesně rozdíl mezi měkkým železem a ocelí ve vztahu k možnostem kalení. Ve starém Amaru někdy z r.1980 jsem viděl návod na výrobu snímače a tam se pro magnetické nástavce používaly imbusy podomácku kalené v oleji. To sice s pevností tremola nesouvisí, ale je to takový náznak praktického řešení bez zbytečných teorií, tabulek a grafů. Závěr: Pokud je materiál levného tremola kalitelný, tak bych to zkusil. Potřeby = plechovka s olejem, kombinačky, plynový sporák.
5.5.2010 16:06 [Placka]
Re:
tady je to myslim docela polopatě vysvetleno, jak na v domacích podmínkách
http://kovarna.webzdarma.cz/stranky/zakladni_postupy/kaleni1.htm
je jasný, žře by to chtělo určit, co je to za materiál, pač na to pak dost bue zaviset výsledek - jaký teploty a jak rychle chladit...já ych se do toho nepouštěl, pokud to není jen experiment a ty kalený díly nejsou "na vyhození"...
5.5.2010 16:30 [kuzmith]
Re: dik fšem
dsik za vsechny ty veci co jste tu napsali....jenze ja s kalenim nemam problem.teda pokud jde o to v hospode.. jinak to zadnyho jinyho se pouštět nehodlam..jen sem chtel vedet esi se nejaky to levny tremolo da pouzit nebo ne...kazdopadne se pustim do toho prevtani zavitu u tech sroubu co drzi ty kameny na ladeni oktav a kdyz to nevyjde.respektive bnebude to drzet...tak asi budu dlouho setrit na origo Floyda...nebo nevim co uz....
10.5.2010 10:53 [rgx]
Re: kuzmith
zbabělče!
[0..22 / 22] Strana:  1 | Všechny | Poslední