Diskuse

Diskuse o hudebních stylech, kapelách, hudebních nástrojích, technice hry, aj.

Téma: zpětná vazba výstupního transformátoru

5.1.2007 20:48 [pates]
zpětná vazba výstupního transformátoru - Kategorie Nástroje > Zesilovače
K čemu slouží zpětná vazba výstupního transformátoru? U Peavey Classic je při výstupu pouze do hlavního repra nazapojena a po připojení druhého repra se připojí, což by prý mělo zlepšit zvuk??

Seznam příspěvků:

[0..35 / 35] Strana:  1 | Všechny | Poslední 
Pořadí:   Čas vložení    Uživatel 
6.1.2007 9:54 [batty]
Re: pates
http://www.aikenamps.com/NegativeFeedback.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Negative_feedback

Jak si prisel na to, ze "je při výstupu pouze do hlavního repra nazapojena a po připojení druhého repra se připojí"?
6.1.2007 10:01 [pates]
Re: batty
Děkuji. A co se týká zapojení: Jednak mi to říkal jeden z techniků a pak to také vyplývá ze schématu, snad ještě umím schéma číst :-)
6.1.2007 12:13 [Brúdr]
Re: pates
Když umíš, jak Ty říkáš, číst schema, tak nechápu, jak to, že nevíš, k čemu je a jak pracuje záporná zpětná vazba? Stejně tak bych, od člověka co umí číst schemata, neočekával některé dotazy, které tady máš na jiných threadech.
Záporná zpětná vazba má především vliv na citlivost zesilovače (t.j. na jeho zesílení). V tomto případě to ale není to nejdůležitější. Zde je daleko důležitější vliv zpětné vazby na zkreslení zesilovače. Zavedením záporné zpětné vazby se sníží zkreslení lichými harmonickými, což má příznivý vliv na zvuk zesilovače. Nevím, co jsi vyčetl ze schematu nebo co řekl jeden z "techniků", ale to, že se zpětná vazba připojuje až po připojení druhého repra je velká pi.....a! Jak jsem říkal, zpětná vazba má především vliv na zesílení. Jejím zavedením se velmi sníží citlivost zesilovače, takže pro jeho dobré vybuzení se musí zvýšit zesílení preampu. Z toho plyne, že kdyby tam, v jednom případě nebyla, tak by se v tom okamžiku celý zesilovač rozkmital, rozhoukal a nebyl by k zastavení - se všemi dalšími možnými důsledky. (Mimochodem, kdybys to schema četl pořádně, tak zjistíš, že mám pravdu.)
Uvedený popis vlivu záporné zpětné vazby je VELMI zjednodušený, na podrobný popis bychom potřebovali několik stran.
6.1.2007 12:49 [pates]
Re: Brúdr
Holt nejsem tak dobrý...
6.1.2007 14:04 [batty]
Re: Brudr
Precti si tohle http://www.aikenamps.com/NegativeFeedback.htm a pak machruj:))

Pates se se zapojenim jeho komba nejspis plete, ale treba ja mam u zesilovace zpetnovazebni smycku regulovatelnou( az vypinatelnou) a zadnyho kmitani jsem si nevsiml...
6.1.2007 14:05 [batty]
Re: pates
Hod sem schema a kouknem na to.
6.1.2007 14:11 [pates]
Re: schema
http://www.pates.ws/c30schem.gif

mýlit se samozřejmě mohu
6.1.2007 17:03 [batty]
Re: pates
JJ, mylis se. Jestli se nepletu, tak vystupni jack pro externi repro pouze prepne na druhou odbocku trafa(aby sedela impedance). "Drat" oznaceny feedback vedouci z 8ohm odbocky se neprerusi a zpetna vazba tedy funguje porad. Proc to jeste resis, kdyz v jinem tematu pises, ze ses Peaveye zbavil?
6.1.2007 17:04 [efisek]
Re:
no jo ,ale to až o hodinu pozděj, ne? :))))))
6.1.2007 17:15 [pates]
Re: efisek, batty
jj už bych to neřešil, ale chtěli jste schéma :-)

ALe stejně jsem se něco dozvěděl a to mělo cenu, alespoň pro mě
7.1.2007 13:17 [Brúdr]
Re: pates
Sorry, pates, asi jsem měl včera krámy.
7.1.2007 13:28 [Brúdr]
Re: batty
Záleží na tom, jak velká ta zpětná vazba je. Pokud je malá, tak by samozřejmě bylo možné, aby byla vypínatelná, ale ještě jsem to neviděl, nedává mi to smysl. V nástrojových zesilovačích, pokud je, jak máš ty, regulovatelná, tak bývá regulovatelná s tzv. presens filtrem (zdvih na kmitočtech okolo 2000Hz). Spínač v této smyčce ji ale nevyřazuje, pouze odpojí presens filtr a zapojí pevný odpor, tzn. pevně nastavenou vazbu. Co máš za zesilovač?
7.1.2007 16:33 [pates]
Re: brúdr
no problemo, každý jsme občas nějaký :-)

Momentálně kombo nemám, asi bude HOT nenajdu-li něco celolampového s pěkným bluesovojazzovýmpatesovým zvukem (asi vím co chcu, ale nevím jestli to zahraju, ale budu se učit na lampy) i při pokojové hlasitosti s Ibanezem ARC100 (žeby LP?) a s efektovou smyčkou, velkým reprákem 10-12" a bez hromady zbytečného brumu :-) a ještě s cenou mezi 10-15 tisíci :-))))

A nechcu toho nějak moc?
7.1.2007 18:44 [batty]
Re: Brudr
Matamp C7 deluxe.
ten horni... http://www.drahonovsky.com/stack.jpg
a detail http://www.drahonovsky.com/matamp.jpg

Ten cervenej cudl se zove attack a mel by(podle fora na strankach vyrobce, zapojeni je tajne:) regulovat prave zpetnou vazbu. Kolem treti hodiny se odpoji uplne(skokova zmena). Nevim jak bych popsal vysledny efekt(presence to neni urcite). Ovlivnuje pevnost basu, stredy, vejsky i ochotu konce ke zkresleni, ale rozdil poradne poznas az v prstech.
Myslim, ze si Sandon nechal delat konec do racku od p.Zemana a ovladani zpetne vazby tam taky ma. Treba kombo Fender Pro jr. jde odpojenim zpetne vazby a zvysenim biasu modifikovat na voxika. Jinak hraje podobne jako 18W Plexiny. To je ten smysl.
7.1.2007 20:35 [Sandon]
Re: Brudr
Jak pise batty - feedback tam byt nemusi, treba Vox to nedela. Ja mam FB pres vypinac, protoze se mi libi prave zvuk Voxe - to je ten masakr zvuk, co dela zesik bez FB - zvuk ma vic vysek a stavy - na cisty a crunch zvuky neznam nic lepsiho. Na hi-gain se to moc nehodi, zvuk je moc jecivej a neucesanej.
8.1.2007 8:21 [tandel]
Re: .
Zpětná vazba má hlavně vliv na výstupní impedanci zesilovače. Zesiky bez vazby maj větší výstupní odpor. Při vyšších kmitočtech maj i repráky vyšší impedanci a zesiky bez vazby je víc vybuděj.
9.1.2007 13:02 [Brúdr]
Re:
Asi budu muset nastudovat víc nástrojových zesilovačů. Ty zřejmě mají zpětnou vazbu daleko menší než třeba Hi-Fi-ny a proto si mohou dovolit ji vypínat, aniž by se rozkmitaly. U Hi-Fi nebo PA zesilovačů by něco takového nebylo možné. Nicméně, těch pár nástrojových zesíků, co jsem viděl, mělo ZV sice regulovatelnou, ale při "vypnutí" se v podstatě zavedla pevná, i když asi malá. No, celý život se člověk učí.
9.1.2007 14:55 [batty]
Re: Brudr
"...Nicméně, těch pár nástrojových zesíků, co jsem viděl, mělo ZV sice regulovatelnou, ale při "vypnutí" se v podstatě zavedla pevná, i když asi malá..."
...o jakych zesilovacich konkretne mluvis? Nejdriv tvrdis, ze nic takovyho neni a nechapes jaky by to melo smysl a ted zavedes novou kategorii zesilovacu-sibalu, kde se NFL vypina jen na oko:)) Nekamaradis s panem Kockou?:))
9.1.2007 19:30 [Brúdr]
Re: batty
Trvám na tom, co jsem řekl. Vypínání zpětné vazby mi nedává smysl i když Tvoje a Sandonovo zdůvodnění jistou logiku má. Jestli-že ZV v zesíku je, tak tam má svůj význam a nikdy jsem neviděl, aby se odpojovala. Může být regulovatelná, to jsem nikdy nepopřel, ba právě naopak, ale ne vypínatelná.
Jen tak mimochodem: kombo Fender Pro Jr má pevnou ZV bez vypínání, VOX V-15 pevná ZV bez vypínání,M/B Mark II - regulovatelná s funkcí presence, bez vypínání, Laney Klipp 100 - s funkcí presence, bez vypínání, Marshall JCM800 Lead Series 50W/100W - ZV s funkcí presence, bez vypínání, Engl Fireball a Powerball - s funkcí presence, bez vypínání, v modifikaci Ritchie Blackmoore Model - s funkcí presence s možností přepnutí na pevnou. To jenom co jsem viděl. Jsem přesvědčen, že když budu měsíc prolézat na internetu schemata, tak zesíků s vypínatelnou ZV moc nenajdu, pokud vůbec. A jak jsem řekl, pokud taková možnost existuje (rád se nechám poučit), tak jenom proto že je ZV velmi malá a bude tam spíše ve funkci skokového zvýšení zkreslení koncového stupně.
9.1.2007 23:10 [rgx]
Re: All
Není zpětná vazba jako zpětná vazba: Batty a Sandon zcela zřejmě myslí tu vazbu v koncovém stupni z výstupního trafa, která nemusí nebo může být zapojená. Pokud je zapojená, může mít ještě regulaci rozsahu kmitočtu, které se často říká "presence". Jak již dříve Batty ze schématu někde nahoře odvodil - zapojuje se tak, že se používá např. jedné odbočky sekundáru 8 Ohm, která slouží zároveň jako výstup do repráku. Druhá odbočka 16 Ohm je pouze pro reprák, protože zpětná vazba (presence) již jde z 8 Ohmové odbočky. Zasunovaný jack tam pak zapíná pouze příslušný výstup (8 nebo 16 Ohm) na reprák, ale vazba se tím nepřerušuje. K vypínání/zapínání vazby se může nebo nemusí instalovat vypínač a může nebo nemusí se dát ještě regulační poťák, kterým se dají zvýraznit/potlačit výšky. Ve výsledku však výstupní trafo (a kytarový reprák taky) ty největší výšky nepřenese, takže výsledkem nastavení nejostřejšího zvuku je zvýraznění pásma asi kolem 3 kHz. Toto jsem si vlastnoručně do lampáče dobastlil, předtím to tam nebylo a zesík fungoval přesně tak, jak Sandon, Tandel a jiní popsali - různě vhodně pro čistý i zkreslený zvuk a je různé vybuzení repráků, protože se jedná o zápornou ZV a ta prostě něco z výsledku odečte (kmitočtové pásmo, hlasitost...). Pak existují zpětné vazby jiného charakteru, které v osvědčených zapojeních máme vždy - např. v předzesilovači se dá charakterizovat v jednom konkrétním zapojení jako zpětná vazba korektor výšek, basů a středů nebo vazba z katody na mřížku (kondík na potlačení výšek - příjem rádia na DV, SV) a podobně. Někdo ríká zpětná vazba taky kondíku paralelně zapojenému ke katodovému odporu, čímž se dá nastavit různé zesílení na vyšších/nižších kmitočtech. A zrovna tyto vazby se většinou nevypínají. V zapojeních s OZ je zpětná vazba nutná, protože pokud odpojím nebo zeslabím zpětnovazební odpor ze vstupu na výstup OZ, tak se to chová jako komparátor nebo se to rozkmitá (převáží nějaká skrytá malá kladná zpětná vazba).
9.1.2007 23:15 [rgx]
Re: oprava
Ne zeslabím zpětnovazební odpor, ale příliš zvětším - samozřejmě. Protože pak se zesílení OZ při zpětnovazebním odporu jdoucímu k nekonečnu blíží taky nekonečnu. Pokud odpor v záporné zpětné vazbě OZ jde k nule, zesílení klesá a klesá a klesá...
9.1.2007 23:59 [La Muerte]
Re:
ufff, normálně jsem se z té elektriky osypal :D ještě že už mám od publikací Maťátka a kol. pokoj :D
10.1.2007 7:50 [Sandon]
Re:
rgx: no parada, dik za vycerpavajici prispevek!
Brudr: samozrejme myslime s battym TU zpetnou vazbu ze sekundaru na vstup koncaku... s tim se daji delat psi kusy, ja tam mam krome Presence i plynulou regulaci basu (Resonance nebo Deep nebo Depth) a prepinac Modern (ala Mesa 2:90), ktery se ovsem (logicky) chova jako urcita prednastavena hodnota Presence. Vypnuti ZV zpusobi to, co psal rgx - zjasni se ton a zvedne hlasitost (tak mi to i vysvetloval Dusan Zeman, ktery mi zesilovac stavel)
10.1.2007 9:29 [batty]
Re: Brudr
Jak pise Rgx a Sandon, ty si porad pletes presence se samotnou zpetnou vazbou.
10.1.2007 9:54 [Sandon]
Re: batty
ted ale nevim jak to myslis ty: presence je tonova clona v obvodu zpetne vazby (zrovna tak treba prave resonance a jiny vyfikundace)
10.1.2007 11:15 [batty]
Re: Sandon
No prave, presence jen stahne vejsky ve zpetny vazbe, takze jich na vystupu zesiku bude vic, ale zasadne neovlivnuje velikost(mozna minimalne, ale nechce se mi to pocitat:) zpetne vazby a tedy toho jak se zesik chova, pevnost a miru basu, "ochotu" konce ke zkresleni,...

BTW, jak hraje ten tvuj konec?
10.1.2007 12:36 [Sandon]
Re:
Jak vino :-)
Ja nevim, jako koncak... urcite treba ostreji nez ten z Peavey Ultra 60 (to jediny jsme porovnavali primo), ale u Peavey nejde stelovat u koncaku nic (ani presence, ani volume), vsechno resi preamp.
Jestli ZV ovlivnuje basy, to nevim, ale urcite to ovlivnuje hlasitost.. i kdyz dam presence na max a resonance na min a vypnu vazbu, tak se ten zvuk zmeni (je jeste o dost ostrejsi a hlasitejsi), ale to muze byt tim, ze tam mam nejaky dalsi RC cleny jako jsou v Mesach.
10.1.2007 13:19 [batty]
Re:
Jasne ze ovlivnuje hlasitost. U C7 je nejvetsi rozdil pri zkreslenem zvuku(rozumej zkreseni koncem) Cim je ZV vetsi, tim je obtiznejsi zesik prebudit, basy sou tvrdsi a je zahuhlanejsi. S vypnutou ZV nejsou basy tak konkretni(coz nekdy neni na skodu), zesik zkresluje o hodne hodne driv a taky je ostrejsi.

A jak bys po pameti porovnal tvuj konec s Englem? Jak mas ty dva preampy propojeny? Muzes treba zaroven pustit cistej do jednoho kanalu s vypnutou ZV a druhou cast konce mit nastavenou pro zkreslenej?
10.1.2007 21:09 [Brúdr]
Re: ALL
Panové, je vidět, že si pořád vzájemně nerozumíme. Celou dobu se, samozřejmě, bavíme o záporné ZV přiváděné ze sekundáru výstupního tranformátoru a to buď na invertor koncového stupně, nebo na budící stupeň před invertorem. Záporná ZV se tomu říká proto, že se z výstupu přivádí část signálu zpět na vstup, ale v opačné fázi, než je vstupní signál. Tím dochází ke zmenšení citlivosti zesilovače úměrně velikosti ZV.
A teď velmi zjednodušeně:
Mám zesilovač, který pro plné vybuzení potřebuje 10, ale v tomto případě má zkreslení také 10 (záměrně neuvádím žádné jednotky, to bych musel uvádět i vzorce a výpočty). Jestli-že chci aby zkreslení bylo 1, zavedu zápornou ZV s činitelem 10. Teď mám zkreslení 1 ale pro plné vybuzení již pořebuji 100. To není problém, zvednu v předzesilovači nebo v budiči zesílení 10x, takže mám potřebných 100. Všechno funguje jak má, zesilovač opět potřebuje pro plné vybuzení 10, ale zkreslení má již 1.
Co se asi stane, jestliže teď odpojím ZV? Věřím, že odpověď najdete sami.
Batty: já si nepletu ZV s presence. Jestliže udělám ZV regulovatelnou potenciometrem, tak v určitém rozsahu ovlivňuji zdvih nebo potlačení výšek (zjednodušeně to tady popsal rgx). Je to ale jenom bonus navíc za regulaci. Pokud regulovaná nebude, bude pevná ale pořád tam bude. Bude se dát třeba různě přepínat, ale nikdy ne vypínat. O to se tady celou dobu přeme. Jesli-že je zesík navržený se ZV, tak tam ta vazba musí být a nemůžeme mu ji vzít (že bych už básnil?). Nedělalo by mu to dobře.
RGX: to že jsi si do svého zesilovače dobastlil ZV přes vypínač, není nic proti ničemu. Zesilovači jsi neublížil a pokud ti to změnilo charakter zvuku tak že ti to vyhovuje, tak je všechno v pořádku. Tím dobastlením totiž maximálně snižuješ citlivost, se všemi klady které sebou záporná ZV nese. Můžeš ji tedy klidně i vypínat, protože zesík s ní nepočítal. Horší by bylo, kdyby s ní počítal a ty bys mu ji sebral. Navíc jsi musel zavést ZV poměrně malou, protože jinak by ti šel výkon poměrně razantně dolů.
Co se týká tzv. místní zpětné vazby na katodových odporech elektronek, tak tady se trochu pleteš. Právě tady se totiž dost často používají vypínače nebo přepínače, kterými se ZV ovlivňuje. Zde se totiž velmi výrazně ovlivňuje jednak zesílení celého stupně a také zdvih (zesílení) nebo pokles (útlum) na určitých frekvencích.
Na katodovém odporu elektronky vzniká automatické mřížkové předpětí. Je-li mřížka současně buzena střídavým napětím, vzniká na katodovém odporu proměnné střídavé napětí, jehož polarita působí proti signálu přiváděnému na mřížku a zeslabuje tak jeho účinek. To snižuje zesílení elektronky. Proto se to mu říká místní záporná zpětná vazba. Pokud tedy přemostíme katodový odpor kondenzátorem, zlikvidujeme tuto střídavou složku (zrušíme zápornou ZV), čím jednak zvětšíme zesílení celého stupně a druhak velikostí kapacity můžeme regulovat nejnižší kmitočet, při kterém se ještě záporná ZV neuplatní.
Zjednodušeně řečeno: čím menší kapacita blokovacího kondenzátoru, tím vyšší kmitočty budou více zesíleny než ostatní.
Pokud bychom místo blokovacího kondenzátoru použili sériový rezonanční obvod, docílili bychom zdvih přesně na rezonanční kmitočtu a naopak, pokud bychom použili paralelní rezonanční obvod, docílili bychom útlum na rezonančním kmitočtu.
10.1.2007 21:24 [Sandon]

Re: Brudr

Zesilovace bez ZZV urcite existuji, napriklad Vox AC30, z jehoz tonu jsem naprosto unesen - a jak mi bylo vysvetleno (a pozdeji jsem si sam overil), je tam lvi podil chybejici ZZV.

Re: batty

ZZV muzu vypnout/zapnout jen soucasne pro oba bloky konce. Pri nahravani sla kytara do Line Selectoru od Bosse a odtud uz "chytre" rozdvojena do obou preampu, kazdy sel do jednoho bloku koncaku. Muzu zapojit i kytaru primo do koncaku (vstup ma "instrument level"), ale neporovnaval jsem to s jinym koncakem nez s tim Ultra (a ten byl o dost tupejsi, protoze nema (pri pouziti PowerAmp In) nic regulovatelne). Vypnuta ZZV je vynikajici na clean (to byl ucel) a jeste tak na crancknuty konec (zkousel jsem nahravat solo - distortion od Bosse primo do crancklyho konce s jednoduchou brzdou od HOTa), ale na hi-gain se vypnuta pouzivat neda - urcite ne s Engl preampem (moc ostry) a s Rectem jen pri nastaveni vysek pod 12h... Hi-gain preamp s crancklm koncem se mi moc nelibil...ale moc jsme neexperimetovali. Ted to nemam doma, tak ti nereknu ani "ň"...
10.1.2007 21:55 [Brúdr]
Re: Sandon
Samozřejmě že zesilovače bez ZZV existují. V nástrojových zesilovačích možná, ale skutečně jenom možná, dokonce převažují. A co se týká toho zvuku, jak ty říkáš, tak s tebou naprosto souhlasím. Celé to dopisování je ale o tom, že když už ten zesík tu ZZV má (z výroby, je tak navržen), tak mu ji nemůžeš, bez následků, vzít (odpojit). Pokud ji nemá není co řešit.
10.1.2007 22:29 [MOSquito]
Re:
Zajimavy. Muzu zkusit tedy zpetnou vazbu prerusit? Zajima me v praxi, co to udela se zvukem. Nemuzu poskodit zesik? Mam tohle: http://www.schematicheaven.com/newamps/soldano_super_lead%20_60.pdf
11.1.2007 11:28 [Sandon]
Re:
Brudr: nevim co resime, zesiky NA KYTARU bez ZZV existujou a basta :-) Ja mam zesik, ktery byl navrzen se ZZV (podle Mesa 2:90) a presto jde ZZV vypnout. Presne detaily jak je to osetrene, ti nereknu...nevim.

MOSquito: zavolej D. Zemanovi, on to pro me delal, urcite by ti poradil, jestli to muzes prerusit. Ale u toho SLO je ta ZZV jednodussi (mesy tam maji jeste hafo RC clenu), tak nevim, ne co by odpojeni melo vliv...
11.1.2007 18:17 [Brúdr]
Re: MOSquito
Zesík bys poškodit neměl, tedy pokud ho nebudeš dráždit dlouho za předpokladu, že se mu to nebude líbit. Když tu ZV odpojíš, tak v lepším případě se ti zvedne hlasitost, ovšem současně se zvýší zkreslení. Také bude koncový stupeň daleko dřív a ostřeji nasazovat vlastní zkreslení zvuku. V horším případě se ti to rozkmitá - rozhouká. Může to také klidně kmitat naprosto nelogicky, např. při vysoké hlasitosti to bude stabilní, při střední hlasitosti to bude kmitat a při nízké hlasitosti to zase bude stabilní (to je pouze příklad, neříkám, že to tak musí být). Pokud se ti to rozkmitá, tak volume na minimum a připoj to zpátky. Ve tvém případě bys mohl dostávat zajímavé zvuky, pokud do série se zpětnovazebním odporem zapojíš potenciometr. Dávej pozor na vysoké napětí! Na anodách elektronek a na filtračních kondenzátorech je napětí kolem 300V a to i pár minut po vypnutí napájení!
12.1.2007 9:29 [MOSquito]
Re: Brother
Jasne, já to v podstate tak mam, v serii se zpetnovazebnim odporem mam 1M potenciometr, ovsem je premosteny kondem 4,7n, takze tim ovladam rezonaci (DEPTH). Zajima me co to udela, kdyz tu smycku uplne prerusim, to vyzkousim, ale ptam se radsi, abych neco nepodelal.
[0..35 / 35] Strana:  1 | Všechny | Poslední