Diskuse

Diskuse o hudebních stylech, kapelách, hudebních nástrojích, technice hry, aj.

Téma: Zpoždění na kompu...čím to je?

14.7.2006 23:07 [Dalai]
Zpoždění na kompu...čím to je? - Kategorie Nahrávání > Software
Ahoj. Musím říct že jsem začátečník a tak vám asi moje otázka bude znít dost pitomě. Ve všech programech mám realtimové přehrávání mikrofoního vstupu tak pomalé, že nemůžu v reálném čase improvizovat spolu s hudbou. Napříkald: Pustím si automatického bubeníka, nebo nějaký plugin..nebo cokoliv do čeho chci s nějakým efektem nahrávat a nemůžu se do rytmu trefit, protože se tón kytary ozve s půlvteřinovym zpožděním. Jen se chci zeptat jestli je to processorem, nebo zvukovkou (bože prosím, ať to není obojím :)). Co by jste mi jako začátečníkovi v tom případě doporučili? Jaký processor, zvukovka to zvládne s co nejmenčím finančním nákladem samozřejmě. Předem děkuji alespoň za jednu odpověď, protože by mi to opravdu pomohlo.
Ps:Taky nevím jak nahrávat například z Vokatoru když ho spustím jako plug-in v Cubase, ale to je jiný problém :)

Seznam příspěvků:

[0..10 / 10] Strana:  1 | Všechny | Poslední 
Pořadí:   Čas vložení    Uživatel 
16.7.2006 14:45 [nuclear]
Re: dalai
a co mas za komp? prvne zkus nejaky drivery pro malou ltenci... treba ASIO, pro linuxy delaj este neco vymazlenejiho, ale ted si nevzpomenu jak se to menuje...
17.7.2006 9:07 [jiri.polasek]
Re:
Pricina je pravdepodobne opravdu ve zvukovce, ktera ma asi velkou latenci. Tim padem dochazi ke zpozdeni signlului. lu. Vyresit by to mela nova zvukovka za cca 1000 kc. Pulvterinove zpozdeni je celkem dost velke, ale i mensi zpozdeni ti budou pri nahravani na zavadu.
17.7.2006 10:40 [Dalai]
Re:
Děkuji! Moc jste mi pomohli...zvukovku mám mizernou integrovanou..jakousi Avance AC97 Audio, je jasné, že je to shit a já si myslel, že se bez nové obejdu! Když tedy mám vybírat novou zvukovku, jaké jsou podle vás nejdůležitější parametry pro lidi, kteří chtějí dělat hudbu? Rychlost processoru zvukovky? Kolik má bitů???
17.7.2006 11:11 [Dalai]
Re:
http://www.alzasoft.cz/profesionalni-zvukova-karta-terratec-producer-phase-22-d63669.htm Stačí tahle karta? Bylo by zpozdění teoreticky podle parametrů znatelné? Pitomé otázky :)...skoro jako školní test. Moc by mi ale pomohlo, kdybych na ně znal odpověď :)
17.7.2006 11:26 [jiri.polasek]
Re: dalai
Ja mam SB audigy za cca 1200 kc a na domaci nahravani fiffu, pripadne skladani mi to rozhodne staci, vcetne aplikovani ruznych pluginu apod. Zalezi co myslis pod pojmem delani hudby. Na domaci pouyiti to urcite staci, pokud bys chtel opravdu nahravat pomoci PC a udelat z toho nejaky finalni produkt, pak je by ti vetsina lidi doporucila neco v cenove relaci kolem 10000.... ale jak rikam - doma hraju, improvizuju a skladam na levne karte...
17.7.2006 13:22 [popmar]
Re: Dalai
Tvuj problem je jednoznacne zpusoben zvukovou kartou nebo ovladaci zvukove karty.

SB bych neriskoval a to ani Audigy!

Osvedcena zvukovka je M-Audio Audiophile 24/96. Ta mas ASIO, Direct Sound, G-SIF2 (pro giga stusio, WDM ... pracuje spolehlive a bezkonfliktne. Ma 1x stereo in/out + 1x digital in/out, midi ...
Ten Terratec by mel asi taky chodit, ja spis duveruji M-Audio ... Mel jsem ty karty dve, nez jsem se zaridil lepe, spolehlive pracovaly nekolik let.

17.7.2006 20:52 [Dalai]
Re:
Děkuji moc za rady! Opravdu jeste mi pomohli :)
18.7.2006 11:25 [Sandon]
Re: Dalai
Ten Terratec bude OK, sam mam EWX24/96 a nemuzu si stezovat. I ovladace pro Terratec jsou velice slusny.
Ale M-Audio Audiophile 24/96 do PCI za 3200,- je taky v klidu.
Soundblaster neber, jsou s tim akorat problemy, nektere typy maji dokonce jakesi inherentni zpozdeni, kteremu nepomuze
ani dobry ovladac...
18.7.2006 11:35 [kremator]
Re: dalai
Phase22 mám v kompu - oproti jakémukoliv soundblasteru super. Nahrával jsem na to jedno demíčko a vše OK a bez problémů. Teď mám externí M-Audio FastTrack Pro - taky dobrá - ale mám problém - ze zesíku se ozývají podivné pazvuky (pípání, atd.). Jejich hlasitost je nezávislá na nastavení hlasitosti na kartě. Kupodivu ve sluchátkách to není slyšet. Nevíte někdo, čím by to mohlo být?
26.7.2006 20:39 [rgx]
Re: Dalai
Milý Dalai-lámo, Každá zvukovka má v sobě převodník z analogového signálu na digitální. Na výstupu (po zpracování) má zase opačný převod. Převod signálu v čase nějakou dobu trvá, berou se vzorky (třeba s frekvencí 44 kHz) a ty se musí uložit do nějaké malé oblasti paměti - tzv. bufferu. Pokud k tomu přidáš zpracování nějakým softwarovým pluginem-efektem, tak ten - zjednodušeně řečeno - musí na vstupu "očuchávat" uvedený buffer a vybírat z něj nasamplované hodnoty. Třeba buffer o velikosti 1024 Byte při bitové hloubce 16 bitů obsahuje 1024/16 = 24 vzorků. Pokud se to děje se samplovací frekvencí 44kHz, tak je to dost rychlé a latence (tj. zpoždění) je malé - několik milisekund. Takové zpoždění je pro hraní ještě snesitelné. Pro výstup z karty je to obdobné. Ve výsledku se zpoždění převodu přičte ke zpoždění zpracování nějakým pluginem. Pro integrovanou zvukovku platí to, že u lepšího motherboardu je zvukovka lepší. Sám jsem si to vyzkoušel a upgradoval jsem. Zpoždění pomůže minimalizovat prográmek Asio4All, který mi moc pomohl při použití GT-Playeru. Původní Asio drivery stály za houby, nejmenší latenci jsem měl kolem 200 ms (ale to Asio ukazovalo 10x míň!). Jednoduchý test latence - zkus zahrát jako na mandolínu, nesmí se to moc opožďovat, aby Ti to v rychlých PM nerozhodilo rytmus. Asio4All mají jednoduché a účinné nastavení velikosti bufferu a samplovací frakvence - doporučuju zkusit čísla, co nahoře uvádím. Metodou pokus-omyl se dostaneš ke kompromisu, kdy to při malém bufferu ještě netrhá zvuk a latence je přijatelná. HOWGH.
[0..10 / 10] Strana:  1 | Všechny | Poslední