Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Baritónové kytary

Baritónové kytary

30.11.2005 - Kategorie: Kytara
Kytary s prodlouženou menzurou

Barytónové kytary lze opravdu nejjednodušeji specifikovat jako kytary s prodlouženou menzurou. Zatímco běžná délka menzury je v případě Gibsonů  24,75 palce a u ostatních kytar nejčastěji 25,5 palce (viz Popis kytary : menzura ), menzura u barytónových kytar je delší a  může se rovnat až třiceti palcům ( OLP MM5 Model Baritone ), což je už v podstatě menzura, kterou lze vidět na některých baskytarách.

Vysvětlení proč vlastně kytaristi požadují delší menzury je jednoduché a souvisí především s touhou vydolovat z nástroje hlubší tóny. Toho lze dosáhnout jednoduše podladěním, avšak zvuk může dostat určité zabarvení, které je nežádoucí (třeba určitá rozbředlost). Dalším nežádoucím jevem je jednoznačná plandavost strun, která znemožňuje například rychlé Palm Muting apod. Tyto problémy by měly vyřešit právě barytónové kytary.

Barytonové kytary mohou být akustické, ale o něco více se s nimi setkáme v oblasti elektrických kytar. Zde je můžeme najít i ve formě dvou-krkých kytar, kdy jeden krk má standardní menzuru, druhý má menzuru delší.

V poslední době se však do popředí zájmu v souvislosti s podlaďováním dostaly sedmi-strunné kytary. I ty lze podlaďovat, ale jsou i takoví maniaci, kteří se spoléhají na osmičky (Meshuggah). U těchto kytar je zase nevýhoda v tom, že se s nimi obtížněji chytají tradiční akordy a vzhledem k šířce krku je i pohodlí při hře sníženo.

Doplnění :

Infernal
Diskuse k článku