Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Neobvyklé kytary 1 : Kay LP - onboard effects

Neobvyklé kytary 1 : Kay LP - onboard effects

6.8.2005 - Kategorie: Kytara
Tímto článkem bych rád otevřel nový seriál, který se bude zabývat zajímavými a kuriózními modely kytar.

Tímto článkem bych rád otevřel nová seriál, který se bude zabývat zajímavými a kuriózními modely kytar.

Periodicita těchto článků nebude pevně dána, prostě při objevu nějaké zajímavé kytary vyjde kratičký článek. Všímat si budu kytar kuriózních, zajímavých, inovativních. Samozřejmě vítány jsou jakékoli tipy čtenářů na zajímavé kousky.

Dnes tu máme neobyčejnou kytaru někde ze sedmdesátých let. Jde o kopii Les Paula od firmy Kay a na první pohled je jasné, čím je neobvyklá - obsahuje totiž vestavěné efekty. takových kytar není mnoho. V současnosti je mi znám ve větších sériích vyráběný Jackson se sustainiacem jinak nic moc. Tato kytara neví neobsahuje jen jeden efekt, ale celou řadu "onboard" efektů :

  • autowah
  • tremelo
  • echo
  • whirlwind
  • fuzz

Nicneříkající název "whirlwind" je efekt projevující se jako jakási simulace leslie boxu. O samotné kytaře toho lze zjistit poskrovnu. Jisté je, že zapojení elektroniky bylo logicky složitější než u ostatních kytar (což se negativně projevuje v dnešní době u kytaristů, kteří potřebují tuto kytaru po letech dát znovu "do kupy"). Kromě vychytávky v podobě efektů, ale měla kytara i dvě mouchy. První údajně byla nemožnost přepínání mezi snímači. Bylo možné přehazovat fázi snímačů a tím docílit různého zvuku snímačů, ale opravdové přepínání k dispozici kytarista neměl. další nevýhodou bylo rychlé vybití baterky, pokud na kytaře nebyly vypnuty všechny možnosti.

Firma Kay se výrobě kytar věnovala už někdy od roku 1930 a ačkoli mezi její produkcí lze najít vysoce kvalitní kytary, obecně byla známá jako firma vyrábějící kytary pro studenty. Adekvátní k ceně byla i kvalita kytar, která bývala označována jako hrozná.

Typickým rozpoznávacím znakem bylo velké K na hlavici...

Infernal
Diskuse k článku