Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Fernandes sustainer

Fernandes sustainer

18.6.2005 - Kategorie: Kytara
elektronika pro kytaristy toužící po nekonečném sustainu
Sustainer je elektromagnetické zařízení napájené 9V baterií, které magneticky vibruje se strunami kytary, pokud jsou uvedeny do pohybu. Tím je dosaženo neslábnoucího sustainu pro jednotlivé tóny i akordy.
Jak sustainer pracuje:

 Sustainer je patent firmy Fernandes. Je napájen devítivoltovou alkalickou baterií a pracuje v kombinaci s Driverem ("ovladačem"), který je v pozici u krku, se snímačem u kobylky a s Circuit boardem. K dosažení nekonečného sustainu produkuje Driver magnetické pulsy, které nepřetržitě vibrují se strunami kytary. Sustainer může pracovat v několika módech.

Módy sustaineru:
 • Standardní mód : sustainer nepřetržitě vibruje se strunou.
 •  Harmonický mód : v tomto módu vytváří sustainer vibrace strun podobné vibracím, ke kterým dochází, když zvukové vlny narážejí na struny při extrémním volume. Při použití sustaineru je tedy výsledkem kontrolovaná harmonická zpětná vazba, ovšem bez nutnosti nadměrného volume - je generována pátá harmonická hraného tónu.
 • Mix mód: je dostupný jen na určitých modelech - je tvořen smícháním Standard a Harmonic módu.

 

Ovládání:
 • ON/OFF přepínač (černý kovový přepínač). „On" aktivuje sustainer a automaticky přepíná na kobylkový snímač, přičemž vyřazuje z provozu přepínač snímačů. „OFF" vypíná sustainer, povoluje funkci přepínače snímačů a povoluje krkovému snímači klasickou funkci místo funkce Driveru.
 •  Mode Selector:
  • Push/Push: Na dvoumódových modelech, které mají tónové korekce je Mode selector push/push potenciometer pro tónové korekce. Zmáčknutím tónové kontrolky vystoupí knoflík do horní pozice a aktivuje harmonický mód. dalším zmáčknutím se vrátí do dolní polohy a tím pádem do Standard módu
  •  Push/Pull: Na dvoumodových modelech, které nemají tónové korekce, má push/pull potenciometer funkci Intensity control. horná poloha je hamonický mód, spodní standad mód.
    
 • Kloubový přepínač: Na třímodových modelech jsou dva kloubové minipřepínače. kloubový switch u kobylky je pak selektorem módů (standard, harmonic, mix).
 • Sustainer Intensity Control: Tenhle knoflík vypadá jako jiný volume knoflík a umožňuje ovládat intenzitu sustaineru - od nuly po maximum.

 

Volný překlad z http://www.fernandesguitars.com/sustainer/sushow.html

Pozn: Sustainery ny svých modelech použila i firma Jackson.Infernal
Diskuse k článku