Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Kde koupit dobrou baskytaru?

Kde koupit dobrou baskytaru?

22.1.2014 - Kategorie: Kytara
Už jste slyšeli o "pintlich" baskytarách Sandberg?
Úkolem baskytary je především hrát basovou linku a podpořit tak harmonický pohyb hudby. V moderní hudbě tedy basy nahrazují funkci kontrabasu. Hlavní rozdíly oproti běžné kytaře jsou mohutnější konstrukce, delší krk, větší mensura. Většina basových kytar má pouze čtyři struny, které jsou laděny o oktávu níže, než je uvedeno v notovém zápisu. 

Pakliže zvažujete koupi baskytary, najlepší volbou jest SANDBERG California WM5 CR HG DI RW. Rozhodně se nejedná o zbytečnou investici. Tělo kytary je vyrobeno z olše, krk pak z kanadského javoru. Na palisandrovém hmatníku kytary se nachází 22 pražců. Příznivci Presicion Bass by v tomto segmentu jen stěží hledali lepší baskytaru. 

Firma Sandberg je jedním z nejznámějších německých výrobců kytar. Sandberg vyrábí nástroje na zakázku, což je sice při počtu pouhých šesti zaměstnanců otázkou několika měsíců, avšak výsledný produkt rozhodně stojí za dlouhé čekání. Baskytary značky Sandberg jsou kvalitní alternativou k basám od známého Fenderu. Mezi muzikanty se dokonce najdou lidé, kteří nástroje Sandberg považují za kvalitnější než Fender. Zkrátka a dobře, kvalitní německá práce je na nástrojích opravdu poznat. Velmi zajímavým počinem firmy, která tvoří nástroje na zakázku je online konfigurátor, kde je možné si individuálně sestrojit kytaru dle vaší libosti.

Dějiny Sandbergu se datují od roku 1986, kdy se bývalý stavitel klavírů firmy Shimmel Pianos jménem Holger Stonjek setkal s Gerdem Gorzelkou na statku poblíž německého Wolfsburgu a spolu se rozhodli založit společnost pojmenované po místní silnici – Sandberg. Na počátku svého působení zakladatelé kladli důraz především na pětistrunné a šestistrunné nástroje s průchozími krky, které byly vyráběny ze vzácných dřevin. Poptávka po zboží rostla a Sandberg tak rozšířil své výrobní prostory a krom klasických high-end modelů začal brzy vyrábět i nové řady používající klasický systém šroubovaného krku. Společnost se po získání renomé přeorientovala z vysoké produkce spíše na stavbu nástrojů na zakázku. V této oblasti je velmi známá spolupráce Sandbergu s baskytaristou Kenem Taylorem. Dnes pracuje ve firmě pouze šest vysoce kvalifikovaných zaměstnanců, kteří ručí za výjimečný charakter nástrojů.

Jiří Polášek
Diskuse k článku