Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Rozklady zmenšeného akordu od Shawna Lanea

Rozklady zmenšeného akordu od Shawna Lanea

3.11.2012 - Kategorie: Kytara
Shawn Lane je jeden z mála kytaristů, který se vyhnul tzv. syndromu YouTube klonů. Mezi sweepujícími majiteli jedné z milionu verzí Ibanez JEM, neoklasicistními fandy Yngwie Malmsteena s YJM fendery s vydlabanými hmatníky a prog-metalovými dříči se signature modelem Johna Petrucciho opravdu moc kopií tohoto fenoménu nenajdeme. Ať je tomu tak z jakéhokoliv důvodu, my se jeho hrou inspirovat můžeme a ani k tomu nebudeme potřebovat Shanův karbonový Vigier.
Na Shawnu Laneovi je zajímavá spousta věcí, ale nejvíce do očí (a uší) bijící je určitě jeho rychlost a přístup k ´outside´ hraní. Nebo jinak - využívání tónů, které nám nebudou nutně sedět do našich diatonických stupnic a základních pentatonik.
My se dnes zaměříme na velmi specifický zvuk, který Shawn získá rychlým rozkládáním zmenšených akordů a jejich posouváním po hmatníku.

Akord, který zde budeme rozkládat, se skládá ze tří malých tercií a my se jej pokusíme zahrát na jedné struně. Za použití tappingu získáme takovýto postup

Tónina, ve které hrajeme zde není ani tolik důležitá vzhledem k tomu, co s tímto rozkladem provedeme dále.
Pokud máme problém takto roztáhnout prsty, doporučuji se posunout výše na hmatník, kde se nám zmenší vzdálenosti mezi pražci. Až se nám prsty usadí v této pozici, můžeme je posunout níže.

Abychom docílili toho správného mimozemského Laneovského zvuku, jednoduše vyhrajeme tento rozklad postupně na každé struně.Tento zvuk nám pochopitelně nebude sedět přes blues nebo popovou baladu, ale s troškou kreativity pro něj určitě najdeme uplatnění.

Zakončit dnešní seanci můžeme ještě v Laneovském duchu a tak nejenom že v tomto příkladu zahrajeme tento rozklad na každé struně, ale ještě jej v průběhu budeme posouvat o půl tón víše a níže.

Ještě bych dodal, že čím rychleji zvládneme tyto postupy zahrát, tím lépe budou znít.

Jiří Novotný
Diskuse k článku