Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Frankfurt musik messe a prolight+sound 2012

Frankfurt musik messe a prolight+sound 2012

31.3.2012 - Kategorie: Instrumenty
I letos se konal tradiční hudební veletrh v německém Frankfurtu "Musik messe", paralelně proběhla neméně zajímavá výstava z hudební oblasti nazvaná "prolight+sound". Obě výstavy byly určené především pro samotné výrobce produktů z těchto oblastí, jejich potenciální partnery a v neposlední řadě také hudební fanoušky a nadšené muzikanty.Já, jako muzikant, jsem se původně těšil především na samotné "Musik messe", ale nakonec jsem byl velmi rád, že pořadatelé chytře přidružili do stejných prostor a ve stejný čas i "prolight+sound".

Zatímco samotné Musik messe bylo určeno hlavně muzikantům a výrobcům, kteří pro ně hudební nástroje vyrábějí, prolight+sound bylo o všem, co hudební produkci provází - tedy jak už ze samotného názvu plyne - světla, lasery, pódiová technika, ozvučovací technika, závěsné konstrukce pro světla i aparaturu, světelné panely, výrobníky mlhy, chrliče ohně apod.

(pozor - po přečtení článku přejděte na speciální stránky věnované pouze Musik messe)

prolight+sound

Když jsem touto částí procházel první den ráno, vše vypadalo dost poklidně, snad trochu i nudně a bez života. Možná to bylo tím, že se osazenstvo stánků teprve "probouzelo" a chystalo na náročný den. Možná to bylo i tím, že hned po ránu zde nebylo až tolik vděčných diváků ... Každopádně když jsem procházel stejnými halami kolem páté hodiny večer, bylo slyše odvšad hlasitou hudbu a především se návštěvník mohl pokochat pohledem na spousty světelných efektů, kterým příšeří hal dodalo správnou atmosféru. Nad střechami vystavovatelských stánků tak bylo možno vidět tenké a přesné světelné paprsky vedoucí z jedné strany haly někam k jejímu konci, na stěnách nebo projekčních plochách pobíhaly barevné obrazce ať už ty, které známe z diskoték, nebo ještě zajímavější, paprskem přesně obrysy obrázků. Několik stánků poutalo diváka plochami, které samy osobě připomínaly LCD panely a na kterých běžely různé filmové ukázky, nebo efektní animace. Bylo možné narazit na několik stánků, kde běžela přímo laserová show, přičemž desítky paprsků se zde různě rozsvěcovalo v docela složitých choreografiích. V jednom z takových stánků bylo možné vidět zařízení připomínající planetárium - kovová rampa ověšena různými světly rotovala uprostřed stánku a vytvářela kolem sebe neskutečnou světelnou show.

Jiné stánky připomínaly vybavení klubů či diskoték - v jejich čele bylo vidět pult pro dýdžeje, ostatní stěny byly lemovány buď zmíněným panely s běžícími animacemi, nebo inteligentními světly.

Bezesporu nejzajímavějším výrobkem byla jakási "vodní brána". Kovový rám ze svého horní hrany pouštěl kapky vody za různobarevného podsvícení. Na to by ještě nebylo nic tak světoborného. Vtip byl v tom, že pomocí dotykového displeje bylo možné vytvořit obrázek, který byl zdigitalizován a převeden do nějakého zajímavého algoritmu, který pak uměl nadávkovat takové množství kapek vody, že celá "vodní brána" sloužila jako taková zobrazovací jednotka, ve které bylo možné vykreslit jednoduché obrazce pomocí padajících kapek vody.

Celá výstava "prolight+sound" byla rozhodně zajímavá jak pro profesionály, tak pro fanoušky. Tato část výstavy byla nabitá různými pokročilými technologie zkombinovanými v jednotlivých výrobcích. Nemalou část zde hrálo samotné konstrukční zpravování, řízení těchto efektů bylo řešeno přes informační technologie, přesné motory ovládající světla demonstrovaly možnosti mechaniky a spousta různých řešení zasahovala do oblasti elektroniky, elektrotechniky a samozřejmě optiky.

Na rozdíl od muzikantské části veletrh, kde jste na stáncích mohli narazit na vlasaté potetované kytaristy v kožených bundách předvádějící nové modely zesilovačů, v této části se na stáncích pohybovali hlavně "kravaťáci" a veškeré prezentace působily mnohem formálněji (není se ani čemu divit, jednalo se zde opravdu o špičkové výrobky s hodnotou miliónů korun).

 

Musik messe

Všem hudebníkům bych přál, aby se mohli podívat do Frankfurtu. Hudební veletrh či "Muzika" pořádaná v Praze je proti tomuto veletrhu jen slabý odvar se zlomkem vystavovaných exponátů a nemůžete se zde ani setkat se zástupci firem, kteří byli ochotni dopodrobna svoje výrobky předvést a cokoli o nich povykládat.
Nástrojů zde bylo opravdu desítky až stovky, přičemž největší koncentrace byla v halách s kytarami a aparáty. Nechyběli však ani výrobci ostatních nástrojů. Své místo zde měly bicí nástroje, klávesové nástroje, ale také dechové nástroje, klasické klavíry apod.
Celý jeden pavilon si pro sebe zabrala tradičně Yamaha, která vlastně "dělá do všeho". Tj. kromě motorek vyrábí jak bubny, tak keyboardy, kytary, kytarové aparáty apod. V tomto pavilonu také probíhala ukázková světelná show realizována několik projekčními panely po všech stranách haly a také desítkami inteligentních světel.
Z výrobců jste se zde mohli setkat se všemi známými (i neznámými jmény) od Marshallu, Peavey, Laney, Diesel přes Gibson, Fender, Jackson, Warwick až třeba po české výrobce Furch, Petrof, aj.

Co se týče zkoušení aparatur, nástrojů a efektů - možnost pro muzikanty zde byla. Organizátoři však vyřešili množství decibelů a přehlušujících se aparatur lišácky - až na demonstrativní ukázky samotných firemních hráčů bylo zkoušeni realizování pomocí sluchátek.

Doprovodný program

Celý veletrh byl doprovázen nabitým programem. Zájemci mohli navštívit mnoho workshopů, na několika pódiích vystupovaly kapely nebo se předváděly různé výrobky (bicí, činely, aparatura, domorodé nástroje). Zvláště demonstrace bicích byly zajímavé - bubeníci zde předváděli v podstatě dlouhá bubenická sóla nebo hráli s podkladem vlastní kapely a předváděli velmi dobrý výkon. Mezi jednotlivými vystoupeními nebyly žádné prostoje - dvojice pódií umožňovala přípravu jedné kapely, zatímco na druhém pódiu probíhala produkce jiného interpreta. Pak se zatáhla jedna opona a otevřela druhá a téměř okamžitě začalo další vystoupení. (sakra, proč to takhle nerealizují čeští pořadatelé festivalů? :-) Zvuk byl samozřejmě excelentní.

Jedním z mnoha zajímavých hostů veletrhu byl bubeník Iron Maiden - Nicko McBrain, kterého jste mohli zastihnout a získat jeho podpis.
Další zajímavou akcičkou byla výstava vintage aparátů a nástrojů.

Celá akce byla velmi dobře připravena, Němci to prostě zvládají dokonale - od načasování, přes zajištění všeho potřebného technické vybavení po rychlou obsluhu v jednotlivých jídelnách, kde se podávalo chutné jídlo (ve všech veletržních restauracích bylo k dispozici stejné jídlo za stejné ceny). O čistotě areálu a jeho pěkném designovém zpracování ani nemluvě.

Poznámky

Pozor - spoustu materiálů jsem musel umístit na samostatnou stránku www.hudebniveletrh.cz

Partneři : http://www.happymaterials.com/

Výstaviště Frankfurt : http://www.messefrankfurt.com

 

 

 

Jiří Polášek
Diskuse k článku