Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Instrumento sraz 2010

Instrumento sraz 2010

27.6.2010 - Kategorie: Instrumento.cz
26.06.2010 se konal „několikátý“ sraz diskuzníků našeho servru Instrumento. Na srazu se objevilo množství aparátů, takže bylo na co se koukat, poslouchat a testovat.

Letošní sraz byl uspořádán v Ostravě v prodejně Aleše Bajgera. S Alešem Bajgerem jsemtotiž navázal spolupráci o několik měsíců dříve v souvislosti s novou řadou efektů Bayger effects. Při přemýšlení, kde udělat sraz se tato prodejna jevila jako jedna z možností a po odsouhlašení Alešem, že by se akce mohla konat právě tam, už nebylo nutné uvažovat nad zkušebnami apod. Myslím, že to byl velmi dobrý „tah“, protože prodejna je celkem dost prostorná, takže se zde účastníci nijak nemačkali, bylo místo na aparáty a co víc – bylo možné odzkoušet si jakýkoli model kytar, baskytar a aparátů Fender a PRS a to zcela nezávazně (takže obrovský rozdíl oproti jiným prodejnám, kde vás nepustí ani šáhnout si na kytaru za pět tisíc).

Na srazu se sešlo skoro tucet lidí z Instrumenta i z hudebního fóra, což byl počet tak akorát. Byl jsem překvapen, že se sešlo také velké množtví aparátů. 

Osobně jsem dovezl velký Hot Soloist a malý BlackHeart BH100H, efekty AMT VHRelief a pro zajímavost také kytaru Dean Vendetta Camo a také Fokus Strat. Na testování krabiček nakonec nezbylo moc času takže největší zájem vzbudil malý Blackheart a Hot.

Kinx v sobotu uzavíral na Instrumento srazu svojí třídenní koncertní šňuru, když se vracel z Třince. Přivezl sebou svoje fialové PRSo a otestoval všechny aparáty, které byly k dispozici. Příští rok je na zvážení, jestli Kinxe na sraz vůbec zvát, ať si zahrajeme i my ostatní :-). Každopádně Kinx vraje velmi dobře, takže předvedl na každý aparát různé styly, což třeba pro mě, který hraju hlavně metal, bylo hodně přínosné.

Paax dotáhnul svoji bednu na kolečkách, ve které bylo po odloupnutí předního a zadního víka možné vidět jeho signature model Dord (Zeman) a také syntezátor. Možnosti synťáku pak Paax předvedl živě a loudil z aparátu zvuky podobné klávesám, varhanům a kdoví čemu ještě. Také ukázal možnosti přepínání a míchání zvuku s Boss GT-8 multiefektem a na závěr vytáhl lahůdku Ebow a předvedl nám feedbacky a houslové tóny.

   

Gregorien dotáhl svoji těžkou, ale krásnou sedmistrunku od Macha a aparát jehož srdcem byl Engl.Předvedl také box s reproduktory Electro Voice.

Teorge z hudebního fóra překvapil aparátem Blackstar. Lampové kombo za 26 000 kč dovezené z Británie mělo zvuk, nad kterým se podivovali všichni účastníci. Na své LTD kytaře také ukázal možnosti rozepínání kombinování cívek ve snímačích Seymour Duncan P-rails.

FBM dotáhl svých sto padesát zesilovačů a stal se tak vítězem soutěže "kdo bude mít na srazu nejvíc gearu". Jeho Randall tower obsahoval tři Randallí hlavy, na kterých byla možnost předvést asi deset modulů např. Markuse, modul postavený podle Soldana, Dieselu atd.

 

Dalibor přinesl krabičky Mad professor...

Aleš Bajger využil Instrumento sraz k prezentaci svých Bayger efektů. Představil svoji filosofii, ukázal jak si představuje, že by efekty měly hrát. Zdůraznil, že mu jde o to aby chorus, delay, distortion a ostatní jeho efekty přísně zachovávaly přirozený zvuk kytary. Postupně představil všechny efekty včetně svého Boost brighteru a přidal ještě dvě novinky : chorus a phaser. Následně pak ještě předvedl možnosti svého "bufferu" a finišoval se svám kilowatovým akumulátorem/stabilizátorem napětí, který má zajistit kytaristům vyrovnané napájení v prostředí různých hal, kde například po zapnutí světel nedostávají lampové aparáty tolik energie kolik potřebují a jejich zvuk pak není tak dobrý...

 

Sraz utekl strašně rychle a kolem osmé hodiny se pak většina účastníků rozešla. Posledními třemi fanoušky, kteří zůstali byli FBM, Dalibor a Steeltormentor. 
Nejvzdálenějším účastníkem byl Slayer, který dorazil až z Bratislavy a vyzkoušel si hlavně akustiky...

Dík patří Aleši Bajgerovi za poskytnutí prostor a zapůjčení nádherných kytar.
Fotografie z akce najdete zde :

Jiří Polášek
Diskuse k článku