Články
Switching systém : Bayger PS6- Kategorie: EfektyUž jste si někdy řekli „ty vole, přesně tohle jsem potřeboval“? Určitě ano. Člověk buď hledá nějakou primitivní drobnost nebo složité řešení a mnohdy prostě ne a ne narazit na výrobek, který by velmi jednoduše splňoval jeho představy. A pak najednou to přijde... Po spoustě času stráveném hledáním objevíte přesně to, co už tak dlouho potřebuje a marně hledáte.
|
No a přesně tak jsem se cítil, když jsem si doma zapojil true bypass lištu „Bayger PS6“. Tu jsem dostal zapůjčenou od Aleše Bajgera, když jsem jej navštívil v jeho ostravské prodejně zasvěcené striktně kytarám značky Fender a PRS. Kromě obdivování Fenderů jsme strávili spoustu času diskutováním o různých muzikantských záležitostech a na řadu přišla i nová řada Bayger efektů. Nakonec jsem si domů odnesl na vyzkoušení Bayger switching system PS6. Jedná se o jeden z dvojice výrobků (ten vybavenější), který umí muzikantům výrazně ulehčit život.
Koncepce
Zkusme se na chvíli úplně odpoutat od multiefektů a podlahových procesorů. Představme si, že jsme si po letech hledání oblíbili několik analogových krabiček, kterým se prostě nic nevyrovná. Své místo v našem pedalboardu má řízný distortion i kulatější overdrive, sladký chorus i vintage reverb, kvákadlo a fuzz. S těmihle efekty a kytarou se nám daří dělat muziku, která má feeling, která má říz a která má specifický výraz. Trvalo to dlouho, než jsme ty správné efekty dali „dokupy“, nakoupili a prodali jsme spoustu krabiček, ale nakonec prostě máme tu správnou kombinaci. Problém je pouze v jedné věci. Ať už na pódiu, ve zkušebně nebo doma, vždy je to celkem fuška sešlápnout hned několik efektů, abychom se k oné kombinaci dostali. A kdyby jen to ... stačí na koncertě šlápnout vedle, a už máme ve zvuku nějaký efekt, který tam vůbec nepatří. V takovém případě se člověk ani nemůže soustředit na to hlavní – na hraní. V danou chvíli vše záleží na tom, jestli si kytarista dobře „zatancoval“ na svém pedalboardu. Jasně, podlahový procesor tohle pořešit umí krásně, ale ten opravdu nechceme, jeho chemicky zvuk je na obtíž. Dá se to vůbec nějak řešit ?
Ano, dá ... řešením je právě Bayger true bypass lišta.
PS6 ale není jen tak ledajaká TB lišta. Tím prapůvodním účelem TB boxů bylo hlavně ošefování oblíbených efektových krabiček, které sice hrály krásně, ale při jejich vypnutí stále „kradly“ signál, protože nedošlo k úplnému přemostění efektu. Pak se objevily TB lišty, které takhle uměly obhospodařit hned několik efektů. Ke skutečnému komfortu měl kytarista ale stále daleko. Jednotlivé efekty bylo pořád nutné aktivovat/deaktivovat heavy duty přepínačem. U šesti zapojených efektů tohle klidně mohlo znamenat, že musíte pošlapat šest čudlíků, abyste tři efekty zapli a tři vypli.
Nicméně Bayger PS6 je zcela unikátní výrobek, který tohle řeší pomocí procesoru, paměti a relátek ...
Vzhled
Přes půl metru široká, patnáct centimetrů dlouhá a pět centimetrů vysoká mírně zkosená krabice je vyrobena z odolného plechu ve firemní žluté barvě. Na horní straně najdeme jeden heavy-duty přepínač pro nástroje a šestici přepínačů pro jednotlivé efekty. V druhé řadě je další šestice přepínačů pro jednotlivé programy a jeden navíc, který slouží pro přepínání bank. Všude jsou led diody, které indikují stav přepínačů (respektive ony to ani nejsou přepínače, samotné sešlápnutí totiž slouží jen k zaslání informace procesoru, že se má „něco“ změnit). Důležitý je jednomístný segmentový displej, který zobrazuje jména bank (a-b-c-d-e-f). Na zadní straně pak najdeme sedmnáct jacků, které slouží jako vstup při tři nástroje a šest efektů a stereo výstup. Nechybí napájecí jack a posledním, ale velmi důležitým prvkem je nenápadný „write“ přepínač. Celá konstrukce je bytelná, na první pohled komplikovaná množstvím spínačů, ale ve výsledku velmi jednoduchá na ovládání (hlavně co se týče programování lišty).
Jak to funguje ?
Jednoduše :-) Začněme u přepínače nástrojů. Připojíte tři kytary a můžete mezi nimi přepínat. Ať už vám praskne na jedné kytaře struna, nebo na některou píseň potřebujete sedmistrunku, anebo prostě jinou kytaru s jiným zvukem, stačí sešlápnout a signál putuje do řetězce z jiného nástroje. To je ale jen začátek...
Nyní se podívejme na tu hlavní výhodu. K liště připojíme šest efektů. Horní sadou přepínačů je můžeme klasicky aktivovat. Aby toho nebylo málo, záměrně jsem se nezmínil o tom, že na zadní straně je možnost malými knoflíky signál z některých efektů podle potřeby zesílit (typicky tam dorovnáme třeba nízkou úroveň signálu ze starších efektů).
Ale to nejlepší nakonec - programování jednotlivých“patchů“, které je jednoduché jak facka. Přepneme nenápadný přepínač write do zapisovací polohy. Zvolíme si banku, zvolíme program a zapneme efekty, které chceme mít v dané kombinaci. Write přepneme zpátky a je to ! Kombinace efektů je nastavena a uložena ! Toto je opravdu vizuálně i funkčně luxusní řešení.
Do paměti lze uložit 6 krát 6 nastavení. Šestice z nich je dostzupná okamžitě, k ostatní se můžeme dostat přepínáním banky. Takhle tedy můžeme do jednoho patche vložit buď jen kvákadlo, nebo distortion s chorusem nebo klidně všech šest efektů.
Využití
Využití je nasnadě. Tan kdo používá více krabiček ať už doma nebo na pódiu si ušetří spoustu práce a svou koncentraci může plně věnovat hře, nikoli samotnému přepínání. Je to ideální prvek pro všechny pedalboardy, který svou funkčností hravě strčí do kapsy běžné TB lišty. Programování lišty je extrémně jednoduché a její provedení dostatečně odolné. Vychytávkou je pak možnost zesílení signálu z jednotlivých krabiček. Nelze než doporučit.
Další informace najdete na stránkách s kytarovými efekty Aleše Bajgera.