Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Popis kytary - struny

Popis kytary - struny

12.4.2005 - Kategorie: Kytara
Ačkoli lze na elektrickou kytaru natáhnou v podstatě jakékoli struny a ono vám to nakonec stejně bude nějak hrát, je třeba kupovat struny určené pro elektrickou kytaru. Ty jsou totiž vyrobeny tak, aby jejich pohyb při hře mohl snímač zachytit.

Mezi jednotlivými sadami strun najdete překvapivě vysoké cenové rozdíly. Ty jsou způsobeny samozřejmě "značkou", přičemž však platí, že slavné firmy používají osvědčené postupy, kterými lze vyrábět kvalitní struny. Kvalitní struny mají dobrý zvuk, charakter zvuku si dlouho udržují a drží ladění (i při změnách teploty). U nekvalitních strun některé z těchto vlastností nenaleznete. Vlastnosti jsou dány technologií výroby a použitím materiálů.

Zásadním parametrem podle kterého se struny kupují (kromě zmíněné značky strun) je tloušťka. Každá struna má určitou tloušťku. Tloušťka jednotlivých strun v sadě je odstupňována, na balíčku se strunami jsou uvedeny tloušťky jednotlivých strun a sady nesou označení jako např. light, medium apod. Častěji se na potřebnou sadu strun odvolává pomocí tloušťky nejtenčí struny (E1). Takže v obchodě kytarista požaduje např. "desítky" protože struna E1 má tloušťku .010 (jde o hodnotu udávanou v palcích). Na elektrické kytary se nejčastěji natahují "devítky" a "desítky", přičemž vyrábějí se "osmičky" až "třináctky" Pod pojmem hybridní sady se rozumí sady strun ve kterých se setkáme s tím, že některé tloušťky strun už můžeme najít v jiných sadách konkrétní značky.

Vyrábějí se i ručně motané struny, částečná ruční výroba by měla zajistit kvalitnější omotání než stroj, samozřejmě ale za větší cenu (vzhledem k tomu, že ruční výroba je pomalejší).

Na nové kytary výrobci natahují většinou levné struny (mnohdy devítky), kterým je možno říkat transportní. Je to z několika důvodů :

  • kytarista si většinou stejně natahuje po koupi kytary svoji oblíbenou značku strun
  • kytara může ležet velmi dlouho v obchodě a vzhledem ke stárnutí strun by se stejně kvalita drahých strun neprojevila
  • struny se při transportu mohou poškodit apod.

Tloušťku strun si kytarista volí podle techniky své hry. Někdo vítá tvrdší struny, jiný měkčí. V některých případech by se dalo vysledovat i to, že v určitých hudebních stylech se preferují některé tloušťky více jiné méně. Při přechodu na jinou tloušťku strun je většinou nutné provést seřízení krku, protože ten je prohýbán tahem strun. Při výměně strun se může stát, že se krk prohne na jinou stranu nebo se hodně povolí.

Samotná výměna strun je z určitého pohledu komplikovaná záležitost. Pokud praskne jedna struna, měla by se na kytaře, v rámci zachování stejného charakteru zvuku, vyměnit celá sada strun. Po výměně je nutná určitá doba k tomu, aby si nové struny "sedly", v této době se kytara samovolně rozlaďuje. Komplikovanější výměna je u kytar s tremoly Floyd Rose a podobnými, kde se přitažením/povolením jedné struny, neustále rozlaďují i ostatní, již naladěné struny.

Výměna strun

K výměně strun se přistupuje nejen po prasknutí struny. Struny časem ztrácejí původní cinkavý charakter, proto je špičkoví kytaristé obměňují docela často. V kytaře se struny do kobylky upínají pomocí kamenů (Floyd Rose tremola) nebo pomocí válečku na konci struny.

Ošetření strun

Struny ztrácejí svoji původní barvu zvuku díky potu (příp. jiné vlhkosti), proto je dobré po hraní je utřít, či lépe ošetřit ochranným prostředkem - drekem, který se nanáší pomocí hadru. Některé z těchto prostředků mohou způsobit klouzání prstů.U strun na baskytaru se můžeme setkat s vyvařováním strun.

Praskání strun

Praskání strun je způsobeno námahaním struny, skrytou vadou nebo vadou na kobylce (osobně jsem zjistil podřený kámen ve Floyd Rosu, a ten právě způsoboval praskaní struny - po jemném vyšmirglování se problém již neobjevil). Proti praskání strun se dá bojovat i použitím grafitových kamenů v kobylce, někteří kytaristi si struny v kobylce zakapávají preventivně před koncertem olejem. Edge (David Howell Evans z U2) si nechává před koncertem kameny zakapávat směsí běžného oleje na jízdní kola a grafitu. Někdo se proti tomu brání zase tím, že ucvikne před hraním konec struny, který byl upnut kamenem a strunu posune, takže pod kamenem má opět strunu, která ještě nebyla stlačena upnutím.

Poznámky
  • Basové (tlusté) struny jsou kroucené, tenké struny tažené.
  • Některé struny mají vícehranné jádro (např. šestihran u basových strun)
  • Opletení strun může být: nikové (nickel roundwound), poniklované nebo ocelové
  • Určitý vliv na zvuk má i materiál jádra (např. ocel-uhlík)
  • Vinutí (drát) může mít ochranný povlak, nebo tímto povlakem může být chráněna celá struna z vnějšku (což samozřejmě prodlužuje životnost) - polyweb a nověji nanoweb.
  • U struny B se můžeme setkat se zúžením u kobylky (tapered) ...
  • Struny Elixir jsou potaženy tenkou vrstvou goretexu, což zabraňuje jejich poškození potem..
Tloušťky strun

(příklad tlouštěk strun jedné firmy)

E1 H G D A E
.008 .010 .014 .022 .030 .038
.009 .011 .016 .024 .032 .042
.009 .011 .016 .026 .036 .046
.010 .013 .017 .026 .036 .046
.010 .013 .017 .028 .038 .048
.011 .014 .018 .028 .038 .050
Další zdroje:

Muzikus 01/2003 - informace o basových strunách

Infernal
Diskuse k článku