Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Kytarové publikace : Tomáš Valášek, sólová hra na kytaru

Kytarové publikace : Tomáš Valášek, sólová hra na kytaru

14.3.2010 - Kategorie: Kytara
Hodně začínajících kytaristů se zcela logicky shání po nějakých relevantních zdrojích, které by jim pomohly ve hře na kytaru. Samozřejmě vždy je nejlepší mít nějakého učitele, a to nejen kamaráda, ale opravdového profesionála (třeba učitele v rámci ZUŠ). Nicméně rockoví kytaristé jdou do hraní na kytaru spontánně a většinou se spoléhají sami na sebe a právě na eventuelní zdroje.

V dnešní době, zvláště na internetu je těchto zdrojů kupa. Existuje mnoho online škol na kytaru, které nabízejí videa, tablatury, noty a zvukové ukázky pěkně pohoromadě. Ty bývají většinou placené, ale lze se dobrat k nějakým demo verzím zdarma. Existuje taktéž spousta volně stažitelných tabulatur a nejen vytvořených samotnými amatérskými kytaristy, ale některé pochází přímo od profesionálů. Hodně velkým zdrojem může být YouTube, kde se dají velice lehce najít lekce, které poskytují slavní kytaristé. Případně jsou to návody, jak přesně zahrát konkrétní píseň...

Nicméně pokud si koupíte elektrickou kytaru, měl bych pro vás mnohem pohodlnější tip. Existuje publikace „Sólová hra nakytaru“ od Tomáše Valáška. Tuto útlou knížečku – brožurku seženete za cenu dvou piv buď přímo v hudebninách, nebo si ji objednáte z online shopu a máte vystaráno. 

V knize jsou popsány ty nejzákladnější techniky, které pro sólovou hru na kytaru potřebujete. Jedná se například o držení trsátka, tlumení malíkovou hranou, synchronizace levé a pravé ruky, hammering, vibráto, trilky .... samozřejmě také úvod do hraní stupnic, základy hraní s vibrapákou. K jednotlivým techniká jsou zde popsány i cvičební postupy a samozřejmě, vše je zdokumentováno i v notových osnovách.


Ke každému tématu si můžte ze stránek Muzikusu rovněž zdarma stáhnout MP3 ukázky jednotlivých technik.
Takže závěrem nezbývá než brožurku doporučit, v ceně dvou piv je to opravdu nejrychlejší způsob, jak minimálně nahlédnout do problematiky hraní na elektrickou kytaru sólově.

Jiří Polášek
Diskuse k článku