Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Baritonová kytara  FBM Macho baritone

Baritonová kytara FBM Macho baritone

2.8.2007 - Kategorie: Galerie čtenářů
Kytara s prodlouženou menzurou...

Macho FBM baritone

Specifikace:

  • horní deska : smrk
  • zadní + luby : javor
  • krk : javor + eben
  • hmatník : eben
  • binding : eben
  • povrchová úprava : lesklý lak
  • snímač : Shadow SH NFX EP-A
  • Struny : D´Addario EXP23 (.016 - .070)

Baritónová kytara

Dlouho připravovaná raritka aneb nová dimenze akustického zvuku.
„Barytonka“ je kytara s prodlouženou menzurou pro nižší ladění ( http://en.wikipedia.org/wiki/Baritone_guitar, baritónové kyatry ). V elektrické podobě to už není nic tak netradičního, ale na baritone acoustic jsem u nás ještě nenarazil. Přitom ve světě je to poměrně běžná záležitost, kterou vyrábí mnoho jednotlivých kytarářů, existují i sériové nástroje (Avante AV-2, Tacoma BM6C, Alvarez Yairi YB1), hrají na ně známé osobnosti jako Pat Metheny, AniDiFranco, Bob Brozman a s nadsázkou by se dalo říct že aspoň jedna baritonka patří do arzenálu většiny sólových akustických kytaristů. Není se čemu divit, protože její zvuk je extrémně zajímavý a chytlavý ( http://youtube.com/watch?v=4AQZyDlZ4KI )

Po pečlivé „suché přípravě“ a mnoha konzultacích nad zjištěnými skutečnostmi a příklady ze zahraničí byl zvolen materiál i konstrukce, ale i tak se v průběhu se objevilo „pár“ nečekaných komplikací vyplývajících především z menzury 29 ¾“. Ale konec dobrý -všechno dobré :)

Kytara produkuje krásný sametový zvuk, přímo lákající k rozkladům akordů, rozličnému vybrnkávání nebo epickým baladám, přitom zůstává poměrně čitelný i při strumingu. Na rozdíl od normálních akustik, není hraní přes aparát (basový ;) žádná slabina nebo náhražka, naopak se zvuk ještě víc nakopne a pro kytaristu je to skutečný masakr! Nakolik k tomu přispěl nonpiezo snímač Nanoflex zatím bez srovnání nedokážu posoudit. Na menzuru je nutné si trochu zvyknout (znatelně větší rozteče pražců, vyšší dohmat), ale odměna je sladká – velmi inspirativní zvuk rozechvívající nitro (doslova :) + feeling! Připadá mi, že výrazové techniky (vibráta atd.) jsou, s mnohem menší námahou, nějak víc a jednodušeji slyšet.

Závěrem snad pouze poznámka, že první týden po dokončení kytary si ji objednali další zájemci a na zapůjčku do studia začínám psát pořadník :)

Odkazy :

Zvukové ukázky :

Několik dalších baritone kytar :

 

FBM (Hyenik)
Diskuse k článku