Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
CZ-SK kytara

CZ-SK kytara

21.12.2006 - Kategorie: Galerie čtenářů
V novinkách časopisu Music Store jsem objevil zajímavou kytaru ve tvaru České republiky. Kytara nepochází od žádného kytaráře, ale od fanouška (Petra Krčmáře), který si ji vyrobil sám. Neváhal jsem a hned jsem ho kontaktoval s několika otázkami...
JP: Petře, píšeš, že je se jedná o čtvrtou kytaru kterou jsi vyrobil. Vyrobil jsi jich ještě víc, nebo jen ty čtyři ? A co tě vlastně vede k tomu, aby jsi kytary vyráběl, když lze dnes kytaru celkem levně sehnat. Je to koníček ? Jak dopadla stavba tvé úplně první kytary ?

Petr: Kytary jsem vyrobil opravdu pouze čtyři. K občasné výrobě kytar mě vede spíše vášeň pro tento nástroj i když jde dnes sehnat kytary poměrně levně a různé značky a provedení. (něco jako když si modelář postaví svůj model čehokoliv) Jsem spíše takový občasný experimentátor.
Výroba první kytary dopadla na tu dobu celkem uspokojivě kytara hrála byl to takový pseudo les paul. Vyráběl jsem ji hlavně podle dostupných fotografií a z pro mě dostupných materiálů. Finiš je trošku takový pseudo Van Halenovský pak byla celá černá (snímače brilant, ladící mechaniky co bylo v tu dobu k sehnání, kobylka domácí dělaniko) tělo bylo z nalepených překližek na vyříznutém masivu a bylo duté tak, že to moc přesná kopie není. Krk byl použit ze španěly s dolepenou hlavou která se podobala originálu. Bohužel ji už nemám. Ani nevím kde skončila. Další kytary jsou pseudo SG a bezpražcovka pseudo Jazz bass.

JP:Výroba kytary trvala rok. Proč tak dlouho, co bylo nejnáročnější ?

Petr: Výroba trvala skoro rok poněvadž na některých pracích jsem byl nucen využít pomoci kamarádů, kteří ne vždy měli čas. Dále různé technologické pauzy. Celé jsem to připravoval v počítači to také nějaký čas zabralo. Nejnáročnější asi bylo lakování.

JP.Jak jsi vlastně vyřezal obrys ČR a SR ? Bylo to hodně náročné? Vyřezávání proběhlo tak,  že jsi nalepil jasan na mahagon a pak vyřezával kontury nebo tomu bylo nějak jinak ?

Petr: Jak jsem již psal výše tvary a ostatní potřebné otvory (tunely pro dráty, šachta  pro elektriku) jsou připraveny v počítači které se následně frézovali, potom se slepily k
sobě desky (mahagon a jasan) a následně se dofrézoval tvar Čech s šachtami pro snímače a  šachtou pro uložení krku. Krk vychází z krku s bianco hlavou, do které je vyfrézován tvar Slovenska který je k tělu přišroubován čtyřmi vruty zapuštěnými do těla.

JP:Proč ses rozhodl pro transparentní lakování ?

Petr: Pro transparentní lak jsem se rozhodl z důvodu, že jsem chtěl nechat vyniknout  mahagonové dřevo na přední desce těla kytary. Myšlenky s barvami byly ale nakonec jsem je zavrhl byla by to škoda přikrýt pěkné dřevo a modré namoření, které jsem zrušil na  poslední chvíli na mahagonu moc pěkně nevypadalo bylo to takové kafebronzdozelena, ještě byla taková myšlenka udělat sunburst, který jakoby připomínal české hory a vrchoviny :), ale od toho také sešlo.

Pro možnou výrobu kytary i jiných strunných nástrojů takových to tvarů (elektrické housle,  viola, violančelo, kontrabas) hledám ke spolupráci profesionální firmu, nebo výrobce z řad hudebních nástrojářů.

Poznámky :

Jiří Polášek
Diskuse k článku