Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
 Neobvyklé kytary 16 : Fender Dream Strat

Neobvyklé kytary 16 : Fender Dream Strat

18.8.2006 - Kategorie: Kytara
Fender, stejně jako ostatní firmy, čas od času vyrobí kytaru, která nezapadá do běžné produkce. jsou to různé výroční modely, signature modely, customy, propagační modely nebo prostě různé speciální kousky. Dream Strat je jedním z nich.

Kytaru Dream Strat vytvořil významný kytarář Gene Baker pracující svého času u Fender Musical Instruments. Kytara byla vyrobena pro tureckého kytaristu Awesome Johna a kompletování zabralo asi tři a půl roku (pozn. nevím co na ní tak dlouho mastili :-) Momentálně ji vlastní Tony mcKenzie.

Kytara je každopádně jediná svého druhu, podobný kousek nenajdete. Zajímavé je už jen to, že na výrobě se podílelo víc subjektů a sice :

  • kytarář Gene Baker (Fender USA)
  • Sims Leds (UK)
  • Lace Sensors (USA)

Jméno

Velkou zvláštností je, že tato Fender kytara nemá sériové číslo. V podstatě nakonec asi ani mít nemusí, když je jediná svého druhu. Výrobci nejspíš více vyhovovalo pojmenování, což rozhodně nebylo u fendera běžné. Právě výrobce tedy dal kytaře jméno "The Dream", což lze vidět na zadní straně hlavice jako součást nápisu :
'The Dream' Custom Built Gene Baker Fender USA. ( Samotný Gene Baker odešel od Fendera roku 2001, aby si zařídil vlastní kytarovou firmu.)

Krk

U krku si můžete zezadu všimnout, že nemá patku. Design průchozího krku tak umožňuje velmi snadnou a pohodlnou hru až na 24.tém pražci, protože tenhle nástroj je v podstatě první a jediný Fender s 24 pražci. Na hlavici nástroje zepředu je logo ve stylu sérií " USA Deluxe strat" . Je to nápis na fólii, která je zalakována. Orientační značky na hmatníku mají tvar hvězd a v každé z nich je dioda (vynález právě firmy Sims Led). Diody mohou svítit a tak umožnit lehčí orientaci v přítmí pódia, nebo mohou pracovat jako VU metr. Hlavice kytary je osazena mechanikami zamykacími Sperzel, což jsou mechaniky vysoké kvality. Vysoká kvalita mechanik Sperzel, tremola Floyd Rose a také ne zcela obvyklý rádius krku jsou příčinou, proč nakonec tento nástroj zůstal bez srážečů strun

Korpus

Kytara má průchozí krk. Spodní část korpusu je lehký bahení jasan z Lousiany, svrchní díl je z javoru. Horní deska je ručně vyřezávaná a je zde na první pohled patrný rozdíl oproti klasickému designu stratocastra, především díky několika netpickým liniím a vybráním. Horní díl prostě působí plastičtějším dojmem, přičemž i poloha ovládacích prvků je volená tak, aby zapadala do celkového designu kytary. Kytara nemá pickguard a použité šrouby jsou našroubocány do mosazných dílů tak, že žádný šroub v podstatě nění zavrtán do dřeva.

Snímače

Snímače Lace Sensors typu "holy grail" jsou ručně navíjenými produkty. V případě této kytary je navíjel Jeff Lace osobně.Vizuálně jde o snímače v konfiguraci H-S-H, prakticky se však jedná spíše o pět samostatných singlů (byla zde uplatněna technologie edge technology, díky níž je odfiltrován brum snímačů). Systém snímačů se dá nastavit podle potřeby a Awesome John prohlásil, že rozpojený snímač u kobylky v single módu zní jako nefalšovaný singl (54), zatímco spojený výstup obou singlů u kobylky rozšiřuje zvukové možnosti předchozího zapojení, ale rozhodně se nejedná o zvuk humbuckeru.

Lace Holy Grail

Tyto snímače, zjednošeně řečeno, poskytují zvuky '54 stratocaster, ale bez brumu.

Case

K unikátnímu nástroji patří taky unikátní case, kterým je v tomto případě kufr s očkovanou povrchovou úpravou.

Odkazy

Poznámky:

  • díky Lukášovi - za tip na kytaru

  • Tento článek je volným překladem informací z webu www.dreamstrat.com

Jiří Polášek
Diskuse k článku