Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Macho FBM travel

Macho FBM travel

30.4.2006 - Kategorie: Galerie čtenářů
Odvážná konstrukce kytary, která by něměla při cvičení rušit ostatní a zároveň by měla být lehce přenosná.

Tělo : javor
Krk : javor („průběžný“ spolu tělem z jednoho kusu)
Hmatník : wenge
Kobylka : eben (struny skrz tělo)
Snímače : RM Rails + piezo

Koncepce

Další specialitka z dílny Zdeňka Macha – cestovní „tichá“ kytara s dvojím snímáním. Při návrhu se vycházelo z modelů Yamaha SLG 100S a Aria Sinsonido s využitím zkušeností získaných při předchozí stavbě „silent“ houslí a violoncella. Doplněn byl elmag HB ke kobylce, kvůli zkreslenému zvuku (typ hot-rails kvůli velikosti), tak aby bylo možné po hotelech cvičit, skládat a nahrávat pracovní dema bez rušení okolí. Yamaha je poněkud nákladná na pouhé cvičítko, Aria má zase některé nedostatky plynoucí z konstrukce (např. nestejný sklon strun na kobylce) a proto byl učiněn pokus o výrobu levnější custom travel kytary.

Původně měly být křídla z kovových trubek potažených pěnovkou, ale po problémech s ohýbáním atd., ale nakonec bylo rozhodnuto je udělat ze stejného dřeva jako tělo, sice trošku méně skladnější ale ve výsledku esteticky nádherné.

FBM - rozkládací kytara FBM - rozkládací kytara FBM - rozkládací kytara FBM - rozkládací kytara

Zvuk

Po zvukové stránce je to samozřejmě netradiční kousek, ale rozhodně zajímavý a kvalitní. Podle ohlasů hraje velice podobně jako Godin Multiac a jeden z překvapených zkoušečů se vyjádřil: …to hraje líp, než moje Yamaha APX! (bez záruky ;-) Pocity při hraní připomínají spíš elektrickou kytaru (nebo něco mezi) a hraje se na ni příjemně a pohodově. Nasucho pěkně rezonuje (průběžný krk, struny skrz) a je poměrně hlasitá. Při odmontování křídel se zvuk mění (takže mají vliv, jak bylo též zjištěno v recenzi na Yamahu SLG v Muzikusu) Struny jsou zatím elektrické, akustické by pravděpodobně ještě o kousek zlepšily akustický zvuk, ale HB by je bral špatně, případně lze použít akustické struny niklové (ne phospor bronz). O dosažené kvalitě jasně hovoří fakt, že za 14 dní co čekala v dílně na majitele, si stejný kousek objednali další tři zákazníci.

Elektronika

Vnitřní elektronika je napájena 9V baterií, pět potenciometrů – hlasitosti snímačů a basy, středy, výšky pieza, přepínač snimačů a rozepínaní cívek HB (…stojí dvacku, tak sem ho tam prdnul, i když jsme se o tom nebavili :). Jako příslušenství je sluchátkový předzesilovač s bypassem, který měl být původně uvnitř kytary, ale docházelo k rušení a šumům. S vhodným sluchátkem může sloužit i jako „in ear“ odposlech na podiu. Takže teď už zbývá jenom nechat vyrobit nějaké pouzdro a je možno vyrazit za hranice všedních dnů.

Odkazy :

Pozn :

Popis kytary a fotodokumentaci zaslal diskuzník FBM. Děkujeme.

Externí text
Diskuse k článku