Diskuse

Diskuse o hudebních stylech, kapelách, hudebních nástrojích, technice hry, aj.

Téma: Napájení efektů - BOSS, Digitech, George Dennis...

10.9.2007 12:39 [toxic]
Napájení efektů - BOSS, Digitech, George Dennis... - Kategorie Nástroje > Efekty
Zdravím. Setkal jsem se s problémem co se týká napájení krabiček. Už několikrát mi vyhořely 9V adaptéry - stabilizované, pro odběr 600mA až 1000mA (tak zhruba jednou do roka). Používám to pro ekvalizér, chorus a wah-pedál. Nikdy nezapínám dva efekty najednou. Jak je možné, že to vyhořelo?
A ještě jedna věc: snad s každým trafem, který jsem pro napájení krabiček používal se po zapnutí kteréhokoliv efektu ozýval nesnesitelný hukot. A po zapojení dalšího efektu to hučelo i bez zapnutí jakéhokoliv efektu, a při zkreslení = svářečka, nebo elektrárna..
Jak tohle řešit? Používat 9V baterie? - to se ovšem za čas prodraží...

Seznam příspěvků:

[48..97 / 97] Strana:  1  2 | Všechny | Poslední 
Pořadí:   Čas vložení    Uživatel 
28.4.2008 18:08 [klepeťák]
Re: Placka
ok, o víkendu to rozdělám a nafotím, ale není tam toho moc co k vidění. původně jsem to měl jen jako true-bypass lištu a bylo to celé jen na desce a kabely jsem měl vysvazkované mezi efekty. ale tam mi vadili konektory, který zabírali zbytečně moc místa a bylo takový celý divný. pak jsem různě hledal na netu různé výrobce pedalboardů a tohle je mix z toho co jsem našel a co jsem měl k dispozici za materiály. zapojení je klasika, wah-volume je jako první, supercomp hned za ním a pak to jde na pravý přepínač, který mi to přepíná, buď do ladičky(to ven nejde nic a ladím), nebo ven do zesu(levý konektor), chorus a delay jsou ve smyčce, tu si zapínám prostředním přepínačem a vyvedená je ne prostředních konektorech send-return na zesu, potom je už levý přepínač, kterým přepínám kanály na zesu. zdroj je od Smrčky, ten jsem jen musel snížit, protože by se mi nevešel pod víko kufru. kabely jsou protažené do pod falešným dnem, kde jsou přímo napájené na přepínače a konektory, snažil jsem se o minimum spojů a minimální délky kabelů. je to jednoduchý a funkční, nejsem nijaký zvukový mág a tohle mi skutečně stačí ke štěstí:))), jednu dobu jsem v bývalé kapele hrál jen na drive kanál a používal jen volume na kytaře, ale to už je o každém, čím chce obohatit svůj zvuk. na peníze to vyšlo asi takhle - cca 1200,- materiál na kufr(profily,zámky,panty,ucho), přepínače, konektory,jacky cca 600,-, zdroj Smrčka 950,-. toť vše.
6.5.2008 20:45 [klepeťák]
Re: placka
zdarec, více fotek pedalboardu. popis v příspěvku výše. krab.


http://krab.rajce.idnes.cz/pedalboard/
7.5.2008 8:03 [torst2]
Re: klepeťák
pěkný, jen ty 6.3 jacky z tenkeho plechu se mi nezdaji. Kdysi jsem je použil a po chvíli se rozpadly. Nejlepší jacky co jsem zažil byly ty český, s centrálním šroubem. Ty byly nezničitelný, 100 let záruka. Teda když se neodšroubovala a nezakutálela hlavička...., Ty už se dnes neseženou. Ale to je na jinou diskusi...
7.5.2008 9:53 [klepeťák]
Re: torst2
hm, ty jacky mám od p.Smrčky, bohužel nic velikostně, cenově rozumnýho a dostupnýho jsem nenašel. na druhou stranu s nimi vůbec nehejbu, takže si mysím že vydrží, ale fakt je, že kdybych je pravidelně vytahoval, tak by asi moc dlouho nevydrželi.
7.5.2008 21:28 [feki]
Re:
Mě se líbí ten kufr, scháním něco na FCB1010.
8.5.2008 11:22 [klepeťák]
Re: feki
kufr je komponentů od PENN-ELCOM www.penn-elcom.com prodávají to v MUSICDATA a myslím že nejen tam. Pak ti stačí pilka, vrtačka, kladivo:) a cca 2 hoďky práce. A nebo jim tam pošleš rozměry a oni ti ho udělají na zakázku, jak budeš chtít. Kdyby jsi chtěl kontakt přímo na toho kluka co to dělá, tak mi písni na icq or mail.
12.5.2008 21:59 [Lala65]
Re:
Tak za prvé. Brum běžně slyšitelný je, když opomenu ostatní věci, buďto ze špatného kabelu nebo ze zdroje. Ani nejlevnější konektory nemají na toto podstatný vliv. Problém je většinou ve stínění kabelu, proto lepší koupit dražší šňůru než dražší jacky nebo se naučit líp pájet :-)
Ad 2) Problém zdroje. Předpoládám, že rada... "kup si zdroj za dva tisíce" .. to zřejmě nebude to pravé. Běžně používané zdroje většinou nemají s trafy nic společné. Zdroje-adaptéry jako takové, jsou buď trafa a to málokde, protože ... a nebudu to dlouze rozepisovat... prostě by vznikly problémy s velikostí, chlazením atd. Většina adaptérů jsou pulzní zdroje, kde požadovaný proud vzniká zcela odlišným způsobem.
Ad3) Vyhoření zdroje: V podstatě po roce nesmysl při správném používání a zachování kapacitních hodnot. Sám používám pulzní zdroj pro efekty už cca 7 let jeden a tentýž a jede zhruba 20-25 hodin týdně.
Ad4) Jednoduchá rada pro brum. Předpokládám, že problém kabeláže a ostatních komponent je vyřešen... Rada je zlikvidovat stínění, přeloženo do češtiny, ochrannou nulu. To je ten kolík, co čumí ze zásuvky ven a používat pouze dírky. Všechny zdroje jsou stejně v plastu a tvrzení, že ochranná nula (zelenožlutý vodič) nemá potenciál, to je hovadina. Odráží se v něm ostatní připojené přístroje, rozdíly teplot, průchozí místa, rozdíly kyselosti půdy (kdybyste náhodou nevěděli odkud "nulák" vede) a další.... Pracovní nula a leckde je společná (jak to všichni známe), tenhle problém nedělá, protože není vyvedená do stínění. Paradoxně levné zdroje, které mají pouze vidlici (lze je strčit do zásuvky i obráceně) mají s brumem menší problém díky absenci stínení.
13.5.2008 0:41 [kremator]
Re: Lala65
Dovolil bych si výrazně nesouhlasit s doporučením odpojovat ochranný vodič od zařízení - to je o život, ten vodič se nejmenuje ochranný jen tak.

Ochranný vodič má zemní potenciál a v případě, že zrovna nevede zkratový proud nějaké poruchy, tak je na něm opravdu 0 V proti místu hlavního pospojování. Nejde o to, aby na něm byla 0 V, ale aby měl dostatečně nízkou impedanci, aby zkratový proud při průrazu z živé části na neživou vypnul ochranný prvek (jistič, pojistku).

Levné zdroje, co nemají stínění - to není stíněním, ale tím, že jsou to zařízení třídy II, která používají izolační transformátor - a ta na ochranné uzemnění připojená být nesmí.

Jestli jsi elektrikář (třeba i jen vyučený), tak je to dost smutné...
8.10.2010 20:21 [macak]
Re:
chcel by som napajat 4 krabicky cez 1000 mA adapter. moze to poskodit krabicky alebo si zoberu tolko prudu kolko potrebuju bez ujmy? dik
9.10.2010 20:39 [batty]
Re: macak
Myslis, ze si treba 60W zarovka vezme proudu kolik potrebuje nebo ne?
10.10.2010 18:22 [macak]
Re:
no ja myslim ze ano, pytam sa pre istotu, lebo by som nerad znicil krabice
10.10.2010 19:12 [batty]
Re: macak
Jestli nepotrebujou v souctu vic nez tech 1000mA a nebudou brucet kvuli spolecny zemi, tak to bude fungovat v pohode.
11.10.2010 2:07 [macak]
Re: batty
potrebuju tak do 200mA takze ok. dikes
24.10.2010 16:31 [Jura The Riot]
Re:
Měl by někdo ze zdejších bastlířů zájem o stavebnici napáječe podlahových efektů dejme tomu 4 x 9V / 100mA ?
24.10.2010 21:16 [Placka]
Re: Jura
Já jo, ale nejsem moc bastlíř, muselo by to bejt i pro trotly:-)
25.10.2010 11:40 [Jura The Riot]
Re: Placka
Pokud umíš pájet a osazovat podle plánku, tak to musí jet na první pokus. Nebylo by to nic složitého.
25.10.2010 12:33 [Placka]
Re: Jura
Tak napiš víc, pájet +- umím, osazovat podle plánku bych taky měl zvládnout:-)Zajímá mě to, teď mám v pedal boardu tři krabice na 9V (nepočítám do toho Digitecha RP250)= tři adaptéry, uvolnit místo by nebylo špatný...
25.10.2010 13:43 [Somnium]
Re: Jura
Myslím, že podobná stavebnice by se docela hodila a pokud máš know how, jako že máš, tak bys s tím mohl mít docela úspěch. S pájkou umí kde kdo, ale navrhnout si to sám už je horší :-)
25.10.2010 17:37 [Jura The Riot]
Re:
Bohužel s časem je to celkem špatné, takže nemůžu slíbit bližší termín prototypu, ale mohlo by to být ještě letos:)
Jaké byste měli požadavky na množství výstupů a parametry?

Placka: I ten Digitech co ti kurví zvuk by šel tímto napájet (záleželo by na volbě trafa, pak tam stačí změnit hodnotu jedné součástky, případně zapojení konektoru)
25.10.2010 17:48 [Placka]
Re: Jura
Právě, proto, že mi kurví zvuk, tak ho mám truebypassovanej vypínatelnou smyčkou:-) Mám ho jen na modulační efekty, nic jinýho...ale nevim, jestli bych kuli němu chtěl mít v napajovátku (taky bych tomu asi říkal) speciální vstup, když bych ho chtěl časem vyhodit:-)
Jinak požadavky? Těch 4 x 9V / 100mA je docela akurátní konfigurace...nejlíp, kdybys to navrhl modulární - každej by si výstupů udělal, kolik by chtěl:-) Teda ani nevim, jestli to jde...
Další požadavek aby to bylo co nejmenší, ale to je asi jasný...
25.10.2010 18:07 [Somnium]
Re:
Ze zkušenosti to chce spíš 10V napájení, klidně bych se nebál cpát 12V do čehokoliv :-) Spousta Bossů apod. potřebuje víc, než kolik avizuje. Na 9V toho spousta nepojede správně.
26.10.2010 9:56 [Jura The Riot]
Re:
Placka: Slyšel jsem vás hrát na kolejní před Tleskačama a bylo slyšet jak ti ten digitech zvukově přidusil zvuk a to tam byl celkem poslabší zvukařský aparát.

Modulárnost by neměla být problém, navrhl bych třeba dps se dvěma výstupy. 10V výstup bych viděl taky jako adekvátní. Předběžně jsem se díval po součástkách a velikost jedoho modulu i s konektorama by mohla vyjít zruba na 120x40x35mm, což si myslím není žádná hrůza.
26.10.2010 12:26 [Placka]
Re: Jura
Ježiš, teď jsem se zastyděl:-) Jakmile mluvim s někym, kdo nás viděl naživo, radši sklopim hřebínek:-) Si pamatuju, že byla ku**ská zima:-)

Modulárnost by byla fajn - každej by si spojil kolik modulů by chtěl a tím by získal libovolnej počet výstupu.
Ty rozměry jsou pro dva výstupy?Takže pro čtyři by musely bejt dvojnásobný? Sory, pokud je moje otázka blbá, elektrice úpkně neholduju:-)
26.10.2010 13:18 [Jura The Riot]
Re:
Zima tam byla, ale ku**ská až když začali hrát Tleskači. Rozměry jsou pro 2 výstupy, polovinu zhruba zabírá tráfko a polovinu konektory a elektronika.
27.10.2010 18:50 [Jura The Riot]
Novinky
Tak DPS navržena, rozměry osazené DPS by měly být kolem 92 x 41 x 32. Rozměry dvou modulů, když se šikovně vmístí do krabičky, jsou o něco menší než http://www.smrckaeffects.com/zdroje-a-napajece/zdroje-pro-pedalboardy-4x10v/ Parametry navrženého zapojení jsou minimálně srovnatelné s uvedeným zdrojem od Smrčky, co se týče filtrace.
Na DPS jsou plošky pro připojení káblíků a otvory pro montáž šrouby M3. Cena součástkového setu + dps, bez krabičky výjde max do 500Kč, čím víc zájemců, tím levnější to ve finále bude.
Teď ještě zhotovit testovací vzorek, proměřit ho, odladit a pak pro zájemce uvolním předlohy.
27.10.2010 19:01 [Placka]
Re: Jura
Paráda, já se hlásim!:-)
27.10.2010 20:15 [Somnium]
Re: Jura
Myslím, že by bylo lepší dělat rovnou verzi se 4 výstupy - dva je celkem málo a není to proti dvěma adaptérů až taková úspora místa. Dvě věci zapojím hned, tahat s sebou 4 adaptéry a plést to dohromady už je horší. Zmiňovaný zdroj od Smrčky vlastním a pokud má tvůj stejné parametry, bylo by to fajn. Jen mě mrzí, že jsem si tehdy nenechal udělat 2x10 + 2x12V, teď by se mi to hodilo.
6.12.2010 19:01 [Jura The Riot]
Re:
Prototyp 2 x 10V / 100mA hotov, oživen a skvěle funkční. Cena součástek bez krabičky a konektorů cca 250Kč. Čtyřnásobný zdroj bych doporučoval vmístit do krabičky
http://www.soselectronic.cz/?str=371&artnum=73618
Co vy na to?
Komplet i s DPS a konektory by pak vyšel na nějakých 800Kč.
6.12.2010 22:31 [fbm]
Re:
2x? hmm tak to mi neprijde 2x supr. aspon 4x jinak to nema moc smysl.
7.12.2010 0:54 [Jura The Riot]
Re: fbm
Čti předchozí příspěvek od 3 věty včetně :)
7.12.2010 8:22 [fbm]
Re:
aha, no to sem prehledl, potom OK, filtrovany, oddeleny 4x za 800 to je pekne.
7.12.2010 8:55 [Jura The Riot]
Re:
Nejenom filtrovaný a oddělený, ale hlavně nízkošumový.
7.12.2010 9:04 [fbm]
Re:
byl bych i zajemce ale potreboval bych aspon 5, nebo radsi 6 :)
http://hyenik.rajce.idnes.cz/Pedalboard/#akuboardversion2.jpg
7.12.2010 23:06 [Jura The Riot]
Re: fbm
To už by byla trochu větší škatule, ty mulťáky potřebují silnější tráfka.
8.12.2010 13:30 [rgx]
Re: Placka, Jura
Hošani, ta RP250 má DC napájení 9V? Já mám pravěkou RP200, což je její předchůdce a tam je zdroj, myslím, střídavý. Ale pokud je uvnitř digitecha Graetz, tak by to asi šlo napájet i z DC zdroje, akorát se odečte 2x 0,6V úbytek na diodě, že jo? A je fakt, že ten zdroj je dost zatížený odběrem mulťáku, trafo bývá po chvilce použití dost teplé. Já jen opatrně upozorňuju, abyste si nenaběhli. No možná ta 250 je trochu lepší, nevím.
8.12.2010 13:50 [Jura The Riot]
Re: rgx
Jo, ten Digitech má opravdu střídavé napájení 9V.
10.12.2010 22:22 [Mr.Syphon]
Re:
Vím, že koketuji s bannánem.-)
ale na hulváta, aniž bych si to hledal, páč jsem nerudný:-)
mam Artec PowerWah APW-3 a našel jsem doma (líto to za ta léta vyhazovat) spoustu zdrojů a jedinej na kterej to běží je nějakej Creative 9V / 700mA
jenže to vypadává a brumí, problém bude v miliampérech, že jo ?
zkuste mi to, tak aniž byste se naštvali ,polopatě a rychle přiblížit, prosím.-)
11.12.2010 10:14 [Jura The Riot]
Re: Mr.Syphon
Ze stránek výrobce - Consumption: 14mA(active), 12mA(bypass)

Takže problém bohužel nebude ve slabém zdroji. Spíš to vypadá na nějaký studeňák.
11.12.2010 10:51 [Mr.Syphon]
Re:
nová zpráva:
teď už mi to nehraje ani na baterku, vytrhal bych si vlasy............
respektive hraje, ale jakmile sešlápnu pedál, rozsvítí se červené světlo a ozývá se stejný brum, jako když jsem to měl na adaptér.
jsem wůl, jestli jsem to zkonil tim adapterem
11.12.2010 10:53 [Mr.Syphon]
Re: jura
takže větší mA by neměli mít na funkci vliv?
když výrobce píše 14mA - tak v pohodě s 700mA?
11.12.2010 15:46 [Mr.Syphon]
Re:
help
11.12.2010 16:06 [Jura The Riot]
Re:
Ne, větší proud nemá vliv. Pokud ten adaptér není stabilizovaný, tak dává při malém odběru o dost větší napětí (klidně i ke 20V). Je vidno, že elektronice neholduješ, tak ten efekt hoď někomu zkušenému.
11.12.2010 17:36 [Mr.Syphon]
Re:
ok dik
pokud bych se to rozhodl rozebrat, soustředím se zejména na zájmena?
11.12.2010 18:46 [Jura The Riot]
Re:
Předtím než to rozděláš přece můžeš změřit kolik ta krabička žere a jakým ji napájíš napětím (adaptér). Pokud nevíš jak se udělá ani tohle, tak to fakt předej někomu zkušenému.
11.12.2010 21:25 [Mr.Syphon]
Re:jura
:-)samozřejmě neumim, navíc neznam nikoho, nevěřim nikomu, a jsem tvrdohlavej:-)chci se učit sama a pro pírko přes plot skočit:-) i u Warburga umim vyměnit motor a seřídit předstihy, todle nemůže bejt složitější!
děkuji moc za radu
12.12.2010 13:17 [kremator]
Re:
A co polarita, tu sis ohlídal?
12.12.2010 14:51 [Mr.Syphon]
Re: krem
normálně se to rozsvítilo a bypass fungoval
pokud by byla polarita opačně, nefungovalo by to, nebo ne?
19.12.2010 15:23 [Mr.Syphon]
Re: jtr
hezký, co case?
19.12.2010 15:59 [Jura The Riot]
Re:
Je to jenom prototyp, po malé úpravě se to dá vmístit do krabiček, které se dají běžně koupit v Gesu nebo u Sos.
[48..97 / 97] Strana:  1  2 | Všechny | Poslední