Diskuse

Diskuse o hudebních stylech, kapelách, hudebních nástrojích, technice hry, aj.

Téma: Vytvářím nový editor tabulatur

13.9.2005 7:46 [DarkTatka]
Vytvářím nový editor tabulatur - Kategorie Nahrávání > Software

Seznam příspěvků:

[0..33 / 33] Strana:  1 | Všechny | Poslední 
Pořadí:   Čas vložení    Uživatel 
13.9.2005 7:51 [DarkTatka]
Nový editor, prosím feedback
Prosím, jako svůj ročníkový projekt jsem se rozhodl vytvořit editor tabulatur. Tady je stručná anotace k programu. Práce na něm teprve započaly, proto bych chtěl zdejší komunitu poprosit, aby pokud Vám bude něco chybět, pokud bude existovat něco co by jste v takovémto programu uvítali, tak to sem přidejte. Pokud to bude v mých silách, pokusím se funkci do programu přidat. Za odměnu pak pošlu kopii programu až to za toho půl roku dodělám (jestli to projde přes komisi :) )
Anotace


Editor tabulatur (dále jen editor) bude primárně sloužit k čtení kytarových tabulatur, které patří mezi nejstarší, ale stále oblíbené způsoby zápisu skladeb. Psaní tabulatur ručně je bohužel velmi zdlouhavé a nepříjemné, proto se nyní většinou zapisují na počítači. Bohužel, kvalitních editorů tabulatur je na trhu velmi málo a jsou zpoplatněny. Tabulatury k nim jsou velmi těžko k sehnání, a proto se mnoho kytaristů uchyluje k starému notepadu. Proto jsem dospěl k rozhodnutí vytvořit jednoduchý editor který bude obsahovat neužitečnější funkce s kterými jsem se setkal, a také ty, které jsem ve všech programech postrádal.
Editor bude obsahovat tyto funkce:

Zapisování tabulatur
Toto je základní funkce. Zápis tabulatur, automatické oddělování taktů, možnost psaní celého akordu v mnoha jeho variacích, ukládání vlastních variací akordu. Dále měnění délky tónů a vkládání růných efektů (např. skluz, příklep, natažení, tlumená struna atd.)

Ukládání a načítání tabulatur
Ukládání tabulatur ve verzi čitelné pro oko (i bez editoru), tímto se velmi zjednodušuje přenos souborů a je velmi jednoduchá jejich identifikace. Nevýhodou bude větší velikost souborů, ale stále v řádech kB.

Dodatečné texty k tabulatuře
Například text písně (dole) akordické značky (nahoře)

Tisk
Tisk ve dvou nejčitelnějších způsobech – jako ASCII tabulatura i jako „obrázek“ (WYSIWYG)

Import tabulatur
Import již předem hotových tabulatur, stažených z sítě internet. Ve své podstatě funkce Load v mírné obdobě.

Přehrávání tabulatury
Zásadní funkce. Možnost přehrání tabulatury pro snadnější představení melodie. Jedna z největších předností všech editorů. Bude pravděpodobně řešeno pomocí již hotového balíku. Přehrávání s nastavitelnou rychlostí.

Sdílení tabulatur po síti
Pokud je dostupná síť, program „nabídne“ své tabulatury ke stažení ostatním uživatelům. Tím se zajistí dostatečná podpora do budoucna, protože nebude nutná centrální stránka s tabulaturami. Součástí by měl být i velmi jednoduchý přenos zpráv, který usnadní komunikaci mezi zúčastněnými.

Nápověda
Nápověda k programu

Metronom
Metronom dělající tik-tak, možno zapnout při přehrávání skladby.

Celý program bude udělán ve dvou jazycích, tj ČJ a AJ.


Souhrn:
zapisování do tabulatur
pohyb šipkami
zapisování pražců pomocí numlock
možnost zapsání celého akordu naráz
měnění délky tónů
zapisování efektů
načítání a ukládání tabulatur
text písně pod tabulaturou
z save souborů by mělo být možno číst pouhým okem
metronom
tisk
verze z save souboru
WYSIWYG
nápověda
import již hotových tabulatur
přehrávání tabulatury v rytmu, možnost změnit rytmus
sdílení tabulatur po síti (P2P)
celý dvojjazyčně
13.9.2005 10:04 [Kamzi]
Re: DarkTatka
Přeju hodně štěstí, ale být tebou, tak si promyslím, jestli se nechystáš na zbytečnou práci, která nebude malá. Kvalitní freeware editor existuje (http://www.power-tab.net/) a pokud si troufáš jej během půlroku trumfnout, tak kloubouk dolů.
K importu bych byl trochu skeptický. Nejrozšířenější formáty (Guitar Pro a Power Tab) asi nebudou zveřejněny a ASCII taby jsou jen takovou berličkou, ze které těžko vyčteš rytmus.
Podle "z save souborů by mělo být možno číst pouhým okem" soudím, že chceš ukládat taby v ASCII. Nevím, jestli si tím sám nepodřezáváš větev. Kdybych do něčeho takového šel, tak ukládám jednoznačně binárně jednotlivé objekty, čímž se bohužel vytváří nový formát, který se bude muset prosadit. Tebe takhle čeká těžký vývoj inteligentního parseru a jak jsem už psal, ASCII soubor nemá všechny potřebné informace.
13.9.2005 13:27 [kash-py]
Re: DarkTatka
Kamzi ma pravdu. PowerTab je pomerne slusnej editor a je free. Samozrejme ze z ASCII tabulatur neni mozny poznat delku noty a napsat rutinu, ktera rozpozna delku jednotlivych not v tabulature bude hardcore. PowerTab samozrejme pouziva pro ukladani binarni file, ale ma moznost export do ASCII. Ale jde o export nikoliv o Save. Taky jsem kdysi delal "ctecku" MIDI Files .. umelo to cist MIDI file a zobrazilo (v textove podobe - byl to program napsany v jazyku C pod MS-DOS !!!:-)) ruzne MIDI eventy a vypislovalo to, jestli to jako je nota, controler (a jakej), aftertouch, pich-bend, sysex apod ... Proste blbost. Ale i tak jsem na tom stravil cca mesic (mozna vic). Dnes jiz samozrejme vec, ktera byla nahrazena free MIDI monitoringy nebo free komponenty pro cteni a vysilani MIDI eventu (treba do Delphi a jinych develop. sw). Bejt tebou, tak si radeji vyberu jiny tema ... neco, co Ti prinese uzitek i v budoucim zamestnani. Zas na druhou stranu, pokud jsi jiz pevne rozhodnut a vedouci diplomky Ti posvetil Tvuj zamer, jdi do toho. Soude podle Tveho prispevku uz stejne moc casu nemas (pro vyber jineho tematu). Takze preju hodne stesti :-)
13.9.2005 13:29 [nuclear]
Re: DarkTatka
hodne stesti!!
13.9.2005 13:34 [strunal]
Re:
Tady to je jak na silvestra :-O
13.9.2005 13:35 [Lukas]
Re:
najdi si kguitar, jsou k tomu zdrojaky v C, udajne to umi cist i guitar pro format a melo by to mit i podobny funkce
13.9.2005 13:55 [DarkTatka]
díky
Díky za podporu...ani nejde o to že to tu už bylo, ono se nic moc vytvářet novýho nedá, ale jde o to dělat něco co mě baví. Pořád lepší téma než "program pro kontrolu písemných prací z českého jazyka". S ukládáním v bináru to bude asi přece jen lepší nápad než ascii, asi se k němu přikloním. Díky za nápady, snad mi to k přijmutí projektu postačí.. Naštěstí stačí aby to "jen" vypadalo složitě na papíře, a pak nějak naplnit očekávání. Takže maturitě zdar!

Btw, bude to vážně úžo, slibuju že se naučím ty zatr stupnice... aspoň mám teď motivaci.
13.9.2005 14:11 [nuclear]
Re: DarkTatka
hele a v cem to budes delat?
13.9.2005 14:14 [DarkTatka]
Re:
Vida to sem nezmínil - Delphi se všemi jejich slastmi a strastmi
13.9.2005 17:23 [kash-py]
Re: DarkTatka
Jo, jo ... Delphi ... 6 let jsem v nich delal a da se to. Maj svy dobry a spatny stranky, ale celkove myslim, ze jsou good. Jiste jsi se diva treba na http://www.torry.net/ , kde jsou mraky free i komercnich komponent, ktery by Ti treba mohly v Tvy praci pomoci.
13.9.2005 21:05 [Kinx]
Re:
me delphi nejak k srdci neprirostla (stejne jako pascal)...mnohem lip se snasim s vyplodama microsoftu (zatim nastesti v ramci skoly)
13.9.2005 21:26 [nuclear]
Re: kinx
kde sou ty casy co sme dali ve VB, co? ;o) :D .. nrc rulezzz !! :D
14.9.2005 9:05 [z28]
Re: nuclear
kde sou ty casy, kdy sem psal programky v assembleru pro Zilog z80 (zx spectrum - to byl takovej ten domaci pocitac, do kteryho se nahravaly programy z kazetaku :o), melo to myslim 16 kB RAM :o)
14.9.2005 9:26 [Kinx]
Re: z28
tak to je oldschool :D
14.9.2005 10:54 [Kamzi]
Re: z28
Kde jsou ty časy, kdy ani pořádný assembler nebyl a psali jsme programy rovnou ve strojáku s kódovací tabulkou procesoru v ruce ;0)
14.9.2005 10:55 [Bailey]
Re: z28
Tak tie mali 64kB RAM - tiež som si s ním pár rokov užil - ale bola to zlatá éra :o)
14.9.2005 12:05 [unfor]
Re: z28, bailey
nevim, jak ty vase, ale muj mel 48kB a bezel na Basicu, ve kterem se taky programovalo. Takze zadny assembler...
14.9.2005 12:41 [DarkTatka]
Re: Vsichni
Nám se tydle muzejní kousky ukazujou o prestávkách... bububu, nebo budete programovat na tomdle. No,ale nejhezčí byly stejně děrný štítky, takovej pocit fyzický jistoty nic nepřekoná
14.9.2005 12:59 [Lukas]
Re: unfor
mozna to melo interpret basicu, taky se v nem musely pouzivat prikazy, ktery menili oblasti pameti kam se sypal assembler, potom sup jump na adresu a mas to
ja mel didaktik M (se Z80), ten mel tusim taky 64kB, pres chrastitko to umelo vytvorit "4-kanalovej" zvuk :)
14.9.2005 13:04 [DarkTatka]
Re:
já si nedávno koupil repra k starýmu počítači za 50,- a mělo to jenom "kanálovej" zvuk :)
14.9.2005 22:47 [nuclear]
Re: z28
to ja uz skoro nezazil :o) .. resp. pamatuju si to matne ale nikdy sem to nevlastnil... pak az PCcka a basic a pascal :o)) .. a pak prisel vb a asm prekladace pro win :o) .. ted by sme meli ve skole brat nakej mikroradic od ZiLOGu tak to sem zvedavej :o)) .. podle katalogu to vypada celkem zajimave :o) .. neska sem se veskole setkal s VB pres access :o)) .. po par minutach sem si dokonce zas vzpomel jak se deklarujou promenny :D
15.9.2005 7:36 [George JV]
Re:
Ja jsem zacinal na Commodore C64 a nejkem Atari, to byly stroje panecku :o))) Znicil jsem nekolik joysticku ;o)))))
15.9.2005 9:44 [tandel]
Re: z28
Tys měl překladač na assembler? Nebo to bylo jak psal Kamzi.
15.9.2005 12:02 [Kamzi]
Re: tandel
Assemblery byly, ale až později a s knihovnama zabraly víc jak půlku paměti ;0)
15.9.2005 13:24 [z28]
Re: unfor
ja mel prvni s 16k pameti a pak Didaktika s 64k pameti... basic, kterej k tomu byl, byl naprosto nepouzitelnej, pac v podstate nic neumel a "programy" v nem stvoreny bezely desive pomalu... sem psal napr. "grafickej editor", ovladanej joystickem a to bys v tom jejich basicu nikdy nenapsal...
15.9.2005 13:25 [z28]
Re: tandel
jj, mel... nastesti...
15.9.2005 15:40 [Lukas]
Re: z28
jo konektor joysticku, melo to dva typy, se dal dobre programovat i pres basic, podle toho jaky kontakty byly sepnuty - mel jsem to jako seznory a pocitadla :) ale pohyby v pixelech byly desne pomaly, na urovni znaku to slo, navic znakova sada sla upravovat a udelal jsem si svoji vlastni cestinu :) jeee to byly casy :)
16.9.2005 8:04 [tandel]
Re: z28
Hele a neběžel ten basic jen v době zpětných běhů monitoru?
16.9.2005 15:54 [kash-py]
Re: George JV
Jo, jo .. ja mel taky Commodore C64. Taky jsem privedl nekolik joysticku na onen svet :-))) No a delal jsem v Simons Basicu .. sice mi pak zbylo jen 22 KB pameti, ale umelo to daleko vic, nez ten zakladni Basic. V tom Simons Basicu jsem si udelal hru, kde se na jedny strane nahodne objevovala hlava Lenina a na druhy strane byla raketka, ktera na nej strilela strely. Joystickem si tu raketku ovladal a kdyz si zasahl Lenina, tak se objevil obrazek Amigy 500 :-))) Vse bylo postaveny na Sprite technologii (da-li se tomu tak rict), takze pripravam predchazel milimetrovej papir, tuzka a vycitani v binaru do dat :-))) Jo .. to byly casy. Jeste dodnes mam nekde emulator C64 na PC a chodi docela dobre, vcetne vernyho zvuku. Na netu je docela dobra sajta, kde je mozny sosnout hodne her ... a hlavne, nemusis ladit hlavy na kazetaku :-)))
16.9.2005 15:55 [kash-py]
Re: George JV
Zas ten kazetak mel takovy kouzlo ... nahraval jsi hru treba v Turbo 250 do pocitace, a kdyz se to nahralo .. objevil se LOAD ERROR :-))) ...
16.9.2005 19:46 [kobdzey]
Re:
...kolikrát to bylo lepší,než hra samotná..:-)
16.9.2005 19:47 [kobdzey]
Re:
...a lepší bylo nahrávat bez turba, to po 20 minutách hláška load error potěšila ještě víc
16.9.2005 20:08 [strunal]
Re: kobdzey
Cau demone :-))) tak ja mam prst ve skrobaku, to mi fakt chybelo :-)))
[0..33 / 33] Strana:  1 | Všechny | Poslední