Diskuse

Diskuse o hudebních stylech, kapelách, hudebních nástrojích, technice hry, aj.

Téma: CELESTION Vint.30 kontra PEAVEY Sheff. 1200 (515

25.5.2004 15:49 [pavlucha]
CELESTION Vint.30 kontra PEAVEY Sheff. 1200 (515 - Kategorie Nástroje > Boxy a reproduktory
Zdravím všechny věčné řešitele kytarového zvuku!
Třeba tahle moje SUBJEKTIVNÍ recenze někomu bodne.

Jsem šťastným vlastníkem několika jednoreprákových kostek ESH a měl jsem je osazené Celest. Vintage 30 (jak jinak). Tyhle repráky se dneska berou jako kvalitativní standard, zřejmě hlavně proto, že Electro-voice před nedávnem přestali vyrábět své kytar. repro (kreténi! pardon :-) ) a všechny firmy, které jimi osazovaly svoje boxy (Mesa B. a pod.) sáhly po Vint. 30 jako po (dle mého nepostačující) náhradě. Vint. 30 jsou bezesporu velmi dobré repráky, ale nabídka začíná být trochu sterilní - Vint.30 nebo Greenback - vyber si, nic jiného není...
Asi před dvěma mesíci jsem si na koncertu vedle svých kostek s Vint.30 zapojil do druhé půlky koncáku půjčenou bednu Peavey model EVH 5150. Můžu říct, že jsem byl tak nas...štvaný, že jsem nemohl v noci ani spát, protože zvuk "pívejáckých" repráků byl o třídu hezčí. Začal jsem se zuřivě pídit po tom, kde by se ty repráky daly koupit, protože velkou bednu 4x12" prostě už nikdy nechci, dokud nebudeme slavní a nebudeme mít svoje bedňáky... ;-))) A box Peavey 5150 stojí ukrutných skoro 30 tis. :-(
Nuže, nakonec neuvěřitelně zapracoval pan Klímek z Lídl Music (velká pochvala a dík) a sehnal mi kýžené repráky v servisním centru Peavey v Anglii, jsou vyndané z boxu 5150, který měl firemní hráč na 14-tidenním turné - box byl na jakousi démonickou show popatlaný falešnou krví a peřím ze zřejmě pravých kuřat, tudíž údajně dále neprodejný (doteď nevím, jestli jsem to neměl vzít komplet...) :-))) Repráky jsou lehce použité a stály mne 2.500 Kč/kus s plnou zárukou. Jinak je údajně Lídl Music doveze za asi 3.600 Kč (což je skoro stejná cena jako za Celest. Vintage 30).


Nyní k vlastnímu testu.

Mám 5 jednorepr. kostek ESH, jsou velmi kvalitní konstrukce (překližka z finské břízy), v podstatě snesou porovnání se všemi boxy světových značek. (Mimochodem, 4 jednorepr. kostky dělají o dost větší maso než jedna bedna 4 x 12" a dají se pěkně srovnat do osobáku, doporučuju...). Dále lamp. preamp M.B. Triaxis a k tomu lamp. koncák ESH (elektronky 6L6) 2 x 50 W, každý monoblok má svůj stand-by.
Osadil jsem "pívejema" jen 2 kostky a ve zkušebně jsem je zapojil do jedné půlky zesiku a do druhé půlky jsem zapojil 2 kostky s Vint.30. Takže až na repráky vše identické, při testování jsem s korekcema svých nastavených zvuků na preampu ani nehnul.


C E L E S T I O N VINTAGE 30

Mají asi o 3 dB větší citlivost, takže zvuk se z nich (při stejné hlasitosti) hrne více dopředu - jsou hlasitější. Mají potlačené frekvence, ve kterých kytara hraje nejvíc (nižší středy) a působí lehce ječivým dojmem, výšky jsou velmi výrazné, až nepříjemné a nedovolí mi použít presence, takže lampáč pak bohužel produkuje méně harmonických. To mi vadilo od prvního dne vlastnění těchto repro.
(Pokud vím Celestiony z typové řady G mají tenhle neduh dotažený k dokonalosti - ty snad už jenom ječí. Možná je to firemní zvuk Celestionů. Greenbacky jsou na tom s nepříjemnými výškami asi nejlépe - mají jich nejmíň, bohužel mají "jen" 25W.)
V basech je zvuk dost suchý, pevný a sevřený - na highgain beglajty velmi dobrý. Při crunchi se naplno projeví méně středů nečitelností a nepříjemnou barvou. Čistý zvuk je celkově tenčí a důvod je stejný - chybí středy. Při přimíchání piezza k normálním snímačům je zvuk velmi ostrý a nepříjemný. Nelze ubrat korekce, protože lampáč pak přestává táhnout. Celkově docela suchý syrový zvuk s nepříjemnými výškami, díky 60 wattům výkonu se ale při vyšší hlasitosti repráky vybudí a začínají více zpívat a získají harmonické. Ostré výšky zůstávají, přímo zepředu je to docela peklo pro uši, chudáci lidi v menších klubech, do kterých jsem to občas přes svoji prdel namířil. :-)

Specifikace: průměr 12", výkon 60 W, citlivost 100 dB, frekv. rozsah 70 - 5000 Hz, vyrobeno v Anglii
(víc mě jako kytaristu nezajímá...) :-)


P E A V E Y SHEFFIELD 1200 special - pravděpodobně upravované pro bedny EVH 5150 (nespleťte si je se Sheffield Pro 1200, to jsou basáky)

Jsou oproti Vint.30 o něco málo tišší, ale mají o 15 wattů víc, není problém je víc osmažit, pak tlačí stejně. Mně to přijde ve finále i lepší, protože dám zesik víc nahlas, tudíž víc budím koncové lampy a zvuk dostává to pravé ořechové i v menších klubech, ve kterých jsem s Vint.30 jel na slabou 1/4 výkonu - trapné... :-)
Sheffieldy mají krásně výrazné nižší středy, jsou frekvenčně vyvážené (nemají to "selejšnovské" equalizační véčko). Pokud chci více výšek, stačí mi na koncáku přidat presence a jsou tam. Tím se generuje i víc harmonických a repráky mají výrazně barevnější zvuk. Rozhodně jsou i dynamičtější - lépe reagují na slabší a silnější mlácání do strun. Vůbec barevnost je hlavní vlastnost těchhle Peaveyů, i moje žena říkala, že se jí líbí víc. :-) Mají skutečně příjemnější zvuk a uši tolik netrpí ostrými frekvencemi ani přímo proti bedně - to jsem si ověřil na třech posledních koncertech.
Nezanedbatelné je i to, že díky nepotlačeným středům jsem se o dost lépe slyšel v celkovém bordelu na pódiu - v těchhle frekvencích kytara přece jen hraje nejvíc, tak je to logické.
Sóla lépe zpívají a zvuk není tak suchý. Při highgainových podladěných beglajtech se projeví, že mají nepatrně kulatější basy, ale zvuk je také pevný a čitelný, rozhodně se nerozplizává (jako třeba u Fane Axiom). Zvuk zesiků Peavey je skoro vždycky trochu divně chlupatý ve výškách, ale repráky s tím evidentně nemají co do činění. Chlupka je nulová. Crunch je velmi příjemný a čitelný na všech strunách, Van Halen ví co chce. Pro čistý zvuk platí to samé, nechybí středy. Při přimíchání piezza zvuk nerve uši, není tak ostře převýškovaný, nebudu se ho bát použít na živo, aniž bych zabil lidi nepředloženě nalezlé před pódiem. :-)

Specifikace: průměr 12", výkon 75 W, citlivost 96,8 dB, frekv. rozsah 70 - 6500 Hz, vyrobeno v USA


Takový tedajakozávěrečný verdikt:

Nechal jsem si všechny 4 Peaveye, protože se mi prostě zdají ve všech ohledech jako nejlepší a nejuniverzálnější repráky, na které jsem kdy hrál. Každopádně mám ještě kostku s jedním Vint.30 a umím si představit, jak ve studiu na husté vytavené metalové beglajty raděj přepojím zesik do ní, než abych kroutil equalizérem na preampu. Každému doporučuju Peaveye vyzkoušet, pokud se naskytne šance. Přímé porovnání je opravdu zajímavé. Ale naprosto alibisticky musím napsat, že se určitě nemusí líbit každému, to je jasné... A ozvučnice, do které se repráky nacpou dělá taky neuvěřitelné věci s kmitočty, takže čert ví jak co v čem hraje. Mě osobně samotná bedna teď už tak netankuje, protože při zvučení (na živo i při nahrávání) stejně naperu jeden dobrý mikrofon přímo k repráku a ambientí mikrofony pokládám za zbytečné zahuhlávače. :-)
Prostě - každému co se mu líbí...


Přeju všem super muzikantské zážitky, mějte se pěkně.
Pavel

Seznam příspěvků:

[54..103 / 103] Strana:  1  2  3 | Všechny | Poslední 
Pořadí:   Čas vložení    Uživatel 
28.6.2004 23:17 [Lukas]
Re: MOSfeto
tak se na naco zeptej konecne!!! :)
28.6.2004 23:42 [nuclear]
Re: MOSquito
od toho tady opravdu je ta diskuze?:o)))))))))
28.6.2004 23:42 [nuclear]
Re: lukas
uz nadporucik? ses nak vytahnul :o)))))
28.6.2004 23:46 [Lukas]
Re: nuclik
to je zvlastni, jeste me neodvedli :)
29.6.2004 7:37 [MOSquito]
Re: Lukász
ok, zeptám.
29.6.2004 7:38 [MOSquito]
Re: ptám se:
Kámoš má v bedně 4 repra, ale není nám úplně jasný, co to je. Jsou zlatý(teda zezadu), a je na nich černě napsáno MARSHALL BY CELESTION VINTAGE, 16 Ohm. Nikde není napsáno 30,nemá napsán ani výkon, nemá klasické logo celestionu, je tam logo marshallu.
Jsou to V30ky vybírané Marshallem, nebo něco jiného?(OTAZNÍK:))
Zezadu jak je přepínač mono/stereo je napsáno 300w RMS mono, 150w/CH. stereo (což neodpovídá V30kám), a nad tím je napsáno 1960AV 4x12(což odpovídá V30kám). Tak se v tom vyznejte. Bedna váží 42 kg(což odpovídá V30).

otázka zní: jsou tam ty vyhlášené Vintage30, nebo ne???

29.6.2004 7:41 [MOSquito]
Re: :-o
Viděl někdo z Vás vnitřek originál bedny MARSHALL 1960AV nebo 1960BV?
29.6.2004 11:18 [mixer]
Mosquito
Clovece nechci vas zklamat, ale dle tveho popisu bych to na V30 nevidel (ale treba tam ma jeste neco lepsiho :)). Original V30 maji 60W jeden (akorat Mesa mela nejake upravene, kde mel vic). Ale zase ta vaha dava najevo, ze to budou repraky i na tvrdsi muziku (dle velikosti magnetu)... fakt nevim, samozrejme ze je moznost, ze jde o vyber Marshallu, o tom zadna.
29.6.2004 12:54 [MOSquito]
Re: mixer
je to v boxu 1960AV signature SLASH(vevnitř je nálepka 1960ASL), a všechno, včetně prvního majitele nasvědčuje tomu, že repra jsou původní.
Těchhle boxů bylo tuším vyrobeno v limitované sérii 6000 ks.
Kdyby se tu našel někdo, kdo má box 1960AV nebo BV a podíval se dovnitř,jestli tam není totéž, byl bych moc rád.
Taky mně mate ta zadní destička, která uvádí 300/150wattů. Setkal jsem se s názorem na HC, že jsou ve všech AV bednách tyhle Celestion Custom Marshally: firstly these cabs do not contain celestion vintage 30s, they come stock with Celestion designed Marshall G12 Vintage speakers which are rated at 70 Watts rather than the 75 Watt vintage 30's. Anyone with different speakers has had them replaced at some time.

29.6.2004 21:10 [MOSquito]
Re:
1960AV: loaded with four Marshall/Celestion G12 Vintage 70-watt speakers. (Note: This speaker is also known as the Vintage “30” —a misleading name that prompts many, including pro players and techs, to refer to the speaker as a 30-watter!)
.... >>>G12 Vintage: Warmer and darker-sounding than the G12T-75, with a rounder top and thicker mids

>>>zdroj: http://www.musicplayer.com/lounge/monthly.htm

další důvod si myslet, že repráky o kterých píšu jsou V30 Celestiony.
29.6.2004 21:27 [MOSquito]
Re:
http://www.zzounds.com/item--MSH1960AV

Technical Description

Standard Marshall 4x12

Black grille cloth

White piping

Large white logo

Black elephant grain vinyl

Angled front

Speakers: 4x12 in. Celestion G12 Vintage 70W S81 speakers SPKR-00022 (also known as Vintage 30)

Power: 280 watts

Mono/Stereo switchable

Stereo Impedance: 8 ohm

Mono Impedance: 16/4 ohm

Dimensions: 760 x 830 x 360 mm

Weight: 40.6 kg

.......tak už mia si leží v halvě jen ta zadní destička, která přestože uvádí 1960 AV, tak má u switche 300W/150W


29.6.2004 21:29 [MOSquito]
Re: sorry, f***ing html
znova: tak už mi asi leží v hlavě jen ta zadní destička, která přestože uvádí 1960 AV, tak má u switche 300W/150W

Speakers: 4x12 in. Celestion G12 Vintage 70W S81 speakers SPKR-00022 (also known as Vintage 30)
29.6.2004 22:09 [pHell]
Re: MOS
hele dable ja nevim co resis. ja myslim ze ten box musi hrat tutove! ja mit takovej tak neresim cim to je osazeny kdyz to hraje dobre :-)))
30.6.2004 7:41 [MOSquito]
Re: hell
...když já to chci vědět...nemůžu ani spát kvůlivá tomu:))
30.6.2004 15:13 [pHell]
Re:
hele tak ja si ho od tebe vemu a vymenim treba za esh box, tam budes mit jistotu co v nem mas :-)))))).
30.6.2004 16:12 [MOSquito]
Re:
:-)))
A co ty máš v tom ESH boxu?
2.7.2004 16:07 [MOSquito]
Re:
http://webpages.charter.net/mcarlyle/marshall/Media/finals/speaker.jpg

...presně takhle vypadá , jen má 16ohmů. A nálepka je zlatá s černým popisem, presně naopak než na téhle fotce.
15.7.2004 17:07 [Python]
Re:
5150 Boxy sou v pohode....mam 2x 4x12" a je to maso!!! Souhlasim s postrehem v "recenzi" repraku je to tak!
18.7.2004 17:31 [majk]
Re:
takze jestli tomu dobre rozumim, marsal uz nerika Vintage 30kam "Vintage 30ky", ale jenom "Vintage"...
23.11.2004 13:01 [MOSquito]
Re:
tak teď na fender.cz kdosi prodává Marshall Box Vintage(1960AV) a je to ono, o čem jsem tu psal. I s obrazkem. V boxu Marshall 1960AV nejsou Celestion Vintage 30, ale Marhall Vintage repra.......

http://www.fender.cz/foto.php?ID=56065
22.3.2007 20:38 [1138]
Re:
koupil jsem od Pavla 2 kosticky s temito lepraky, budu je menit za EV. Takze lepra jsou na prodej. Mail mam v profilu, zajemce z fora dostane slevicku...
12.10.2008 16:40 [saltorock]
Re:
zkuste Gallien Krueger 2000 CPL nebo Gallien Krueger 250 ML,nebudete litovat.
15.7.2010 13:49 [Mr.Dvori]
Re:
jen bych si rejpnul: známej má 4x12 bednu s Vintage od Celetionu, a nechal si to převinout (převinout?) aby ty repráky měl 120w každej...

Dneska už se ty Peaveyčka dají sehnat za "pár" korun, a rozhodně až budu měnit box budou Peavey boxy první, na který postavim rack a otestuju je...
16.7.2010 17:36 [Jura The Riot]
Re: Celestion Vintage 30
Měření impedanční a fázové charakteristiky, a TS parametry reproduktoru Celestion Vintage 30 (Made in China):

Fs = 59.68 Hz
Re = 7.24 ohms[dc]
Le = 279.38 uH
L2 = 1012.23 uH
R2 = 17.00 ohms
Qt = 0.35
Qes = 0.37
Qms = 9.36
Mms = 29.16 grams
Rms = 1.168428 kg/s
Cms = 0.000244 m/N
Vas = 86.59 liters
Sd= 502.73 cm^2
Bl = 14.646070 Tm
ETA = 4.80 %
Lp(2.83V/1m) = 99.35 dB

http://riotamps.wz.cz/v30.png

Z parametrů vyplývá, že repro je velmi dobře použitelné do původních Thiele beden a určitě i do těch novějších.
16.7.2010 18:58 [kremator]
Re:
Měl jsem V30 v bedně a la Thiele a zdálo se mi, že se to na basech trochu hltí (40l bedna s basreflexem na 60 Hz - nebo 60l na 40 Hz? Teď nevím:) EVM klon je v tom samém boxu v pohodě. Návrh jsem dělal bez měřeření, takže to může taky být plus mínus autobus.

Jinak díky moc za ty údaje, dlouho jsem je hledal a nikde nenašel takhle komplet.
18.7.2010 19:53 [Jura The Riot]
Re:
Já jsem je taky nenašel, tak jsem rozehrál reprák a změřil parametry. Oproti údajům výrobce jsem naměřil opakovaně o 15Hz nižší rezonanční frekvenci. Pochybuju, že je to způsobeno nepřesností použité metody nebo nelinearitou použitého měniče, jak bylo někde mylně psáno. Spíš bych řekl, že je to technologickou nekázní při výrobě, nebo výrobce udává parametry pro nerozchoděný reprák, což je ze strany Celestionu volovina. Chtělo by to změřit víc kousků z nějaké tovární bedny 4x12, pak by se daly vyvozovat závěry.
18.7.2010 21:59 [kremator]
Re: Jura The Riot
Škoda, že jsi z druhého konce republiky. Byl bych ochoten dát ke změření svoji hodně hranou 1960BV.
19.7.2010 11:41 [Jura The Riot]
Re:
Tam jsou ještě anglány, že? Měřil jsem i ty Rola G12M Greenbacky z roku 1972 a zjistil jsem, že jeden z nich byl převinutý. Což není poznat ani pod lupou. Ten originální kousek má i po těch letech přesně fs = 75Hz.
Můžeš je změřit i sám:
http://audioweb.cz/tp-mereni.htm#prvni
20.7.2010 8:08 [tandel]
Re: jura
Co to je L2 a R2 ?
20.7.2010 17:30 [Jura The Riot]
Re: tandel
Jsou to v podstatě prvky náhradního obvodu repráku, které vyjádřují indukčnost kmitací cívky a její ztráty, indukčnost kmitačky je frekvenčně závislá. Více viz Stavíme reproduktorové soustavy od RNDr. Sýkory, nebo v návodu k Limpu, kde je význam zakreslen na elektrické straně (před gyrátorem) a popsán v souvislosti s vířivými proudy v magnetickém obvodu repra.
21.7.2010 8:22 [tandel]
Re: jura
Díky. Kdysi sem měřil nějaký repra (ARO835) podle Praktický elektroakustiky a tyhle dva parametry jsem z toho měření nedostal.
21.7.2010 15:23 [Jura The Riot]
Re:
Tyto parametry není vlastně ani potřeba pro podobné účely. Hodí se to při podrobnějších simulacích chování repro - výhybka.
21.7.2010 23:04 [kremator]
Re: Jura The Riot
Jo, tam ještě asi budou anglické, ten box má za sebou odhadem tak 10 let, možná víc.

Díky za tip na program, když se naskytne příležitost, tak to zkusím.
26.7.2013 11:36 [torst2]
Re: Classic Lead
Téma do pravice : Je na metloš opravdu nejlepší V30 ? Něco jsem se dočet o Classic Lead a řek bych, že uměji ještě větší strouhavku než V30. Viz hoblovačky na konci videa.
http://www.youtube.com/watch?v=JzAsdyVA_Vc
Nebo je to jen prvotní okouzlení, lacinej sound "metalzone"?
26.7.2013 11:46 [Mr.Syphon]
Re: 26.7.2013 11:36 [torst2]
muj comp in this video say:
greenback(na singly slabší, tam je lepší Class.L. )
(schválně jsem si to pustil i přes Technicsy, aby jsi mne nenařkl z amaterismu jako vždy)
ale asi záleží na vkusu každého soudruha

p.s.proč jsem tučnej?
26.7.2013 11:58 [torst2]
Re: Mr.Syphon
takynechápu, asi je to výživné téma.
26.7.2013 12:12 [fbm]
Re:
na metal V30, nešpekuluj. Nic není lepší, jenom jiné.
26.7.2013 12:18 [Mr.Syphon]
Re: 26.7.2013 12:12 [fbm]
na metal možná, celkově hnus :-)
26.7.2013 12:39 [Ioannes]
Re: Torst2
Classic leady davaji do svych novych boxu Hughes Kettner pro Coreblade.
Mam je ve sve bedne take a myslim, ze na metal to hraje hodne dobre... ale jinak nez V30.
26.7.2013 12:45 [captain.obvious]
Re:
S kapelou, s níž si nevozím vlastní box, jsem H+K Coreblade potkal již 3x. Shodli jsme se s kolegou kytaristou, že horší reprobox jsme v životě neslyšeli.

http://www.hughes-and-kettner.com/products.php5?id=136&prod=MC%20412%20CL
26.7.2013 12:55 [Ioannes]
Re: captain
Co clovek to nazor. Ja tedy primo na tenhle nehral, ale stejne repro mam ve svem a jsem s tim spokojen.
mel jsem i tenhle
http://www.hughes-and-kettner.com/products.php5?id=31&prod=CC 412 WA 30
Jsou v tom V30, extra objem.... a nejak nic pro mne....
26.7.2013 13:07 [torst2]
Re: fbm + all
dobrá, zůstanu u V30, snad ... nebo kombinace?
26.7.2013 13:15 [Ioannes]
Re:
http://www.youtube.com/watch?v=JzAsdyVA_Vc
Ja myslim, ze classicy jsou dobry... ale jak chces.;o)
26.7.2013 13:37 [torst2]
Re: Ioannes
jo dík, to je to video, který jsem odkázal v úvodu. Moudrost - opakování matky.
26.7.2013 13:39 [captain.obvious]
Re: ioan
Reproduktorem to nebude.
26.7.2013 13:49 [Ioannes]
Re: captain
Nechapu co reproduktorem nebude?
I ve studiu jsme Mesa Bubli bednu... pulka 2xV30, pulka 2xP90 (classic lead).... a nahravali jsme radeji tu P90, znela pro nase usi proste "lepe".
26.7.2013 14:06 [Ioannes]
Re:
Jste jsem nasel tohle video...
http://www.youtube.com/watch?v=Xjlnh5Z85jE&list=PL2B5D46028A98E612
jsou tam rozdily, ale vsechny repra mi prijdou vice nez pouzitelne... a libi se mi.
26.7.2013 20:48 [fbm]
Re:
u Shivy jsou ukazky repraku http://www.bobsavage.net/bogner/bogner.htm
uz jsme to tady rozebirali tisickrat, usi kytaristy nejsou to same jako usi zvukare.
a stejne porad dokola http://www.youtube.com/watch?v=jWK0sa7tlfI

kombinace repraku je fajn, na posledni desce jsme pouzili V30+T75 (ktere nemam vubec rad, ale v kombinaci fungovaly dobre)
otazka je kde kombinace? v boxu? jak to budes na koncerte zvucit?
to ze to zni lip je jenom oslnivy dojem z tech "vic" frekvenci oproti jednomu repraku.
Jinak dnes diky impulsum si prece muzes vsechno pohodlne vyzkouset, jestli to ma smysl se tim zabyvat i v realu.
27.7.2013 5:23 [Kinx]
Re:
V30 jsou opravdu prumyslovy standard na metal, zbytek je uz spis jen dle chuti. V30 proste funguji :) osobne jsou na me T75 uz moc plechove (ale v mixu muzou fungovat hezky, taky jsem to zkousel), to me spis uz bavi na tvrdarny treba EVM nebo VHT (Fryette) p50 / p100

specialne pro torsta: ty VHT (Fryette) repra jsou to prave struhadlo ;) jako reference muzou poslouzit posledni tri desky Helmet nebo posledni deska Krucipusk. Levnejsi alternativa by mel byt Eminence Legend V12, ale srovnani bohuzel nemam.
27.7.2013 9:32 [paax]
Re:
V30 mají hlavně jednu výhodu a to, že jsou ostré a hlavně hlasité!
[54..103 / 103] Strana:  1  2  3 | Všechny | Poslední